Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rolnicy ze stref ASF są sfrustrowani: „Świnie się kiszą w chlewniach i nie wiemy co dalej z nimi zrobić”

Obrazek

Zeszłej nocy przed budynkiem powiatowego inspektoratu weterynarii w Ostródzie rozrzucono obornik. 

Dominika Mulak11 sierpnia 2021, 15:30
A dokładniej jeden z miejscowych rolników rozwiesił transparenty i wyrzucił przyczepę obornika przed wejściem do budynku. To tylko pokazuje, jak trudna jest obecna sytuacja hodowców świń, zwłaszcza tych ze stref ASF.

- Ludzie już tego nie wytrzymują. Nieudolność weterynarii doprowadza wiele gospodarstw do upadku. Rolnicy w powiecie Ostródzkim postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i odpowiedzieć inspekcji weterynaryjnej w obrazowy sposób co myślą o ich działaniach. Problem ASF to nie jest tylko i wyłącznie problem rolników. Teraz jak nigdy wszyscy powinni być razem. Ale jak może tak być kiedy weterynarz nazywa rolników 'brudasami' i twierdzi, że tylko zamknięcie gospodarstw rozwiąże problem?? Utylizacja zdrowych świń nigdy nie będzie rozwiązaniem problemu choroby zakaźnej. Rolnicy przez 30 dni nie mogli sprzedawać zdrowych świń i teraz mają czekać kolejne 30 bo znów jest w określonej odległości ognisko ASF - napisano na profilu AgroUnii na Facebooku.

- Tu rolnicy nie mogą spać. Upadają gospodarstwa, są wyniszczane. Świnie się kiszą w chlewniach i nie wiemy co dalej z nimi zrobić. Nie możemy pozwolić na to, aby te gospodarstwa, które funkcjonują w tym rejonie, zostały zniszczone. Tak jak jest napisane na tym transparencie: weterynaria niszczy polskiego rolnika, nie robi nic i nie pomaga, tylko przeszkadza. Nie ma wsparcia. Jesteśmy w czerwonej strefie i tuczniki nie mogą zostać sprzedane. Powiatowy lekarz weterynarii mówi, że można sprzedać, drugi mówi, że nie można sprzedać i ludzie nie wiedzą co maja robić. W tym czasie gospodarstwa upadają. Kobiety z dziećmi przychodzą i skarżą się, płaczą, że nie mają co z tymi tucznikami zrobić. Nie mogą sprzedać i już nie mają pieniędzy na paszę. Ludzie nie mają czym karmić świń i musza brać kredyty – bije na alarm rolnik, który zeszłej nocy był pod inspektoratem weterynarii w Ostródzie.

Źródło i fot.: Facebook/AgroUnia


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)