Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: krajowe ubojnie robią rolnikom "pod górkę"

Obrazek

Kolejny tydzień na rynku świń i kolejne napięcia wywoływane przez krajowe ubojnie. Parcie na obniżki studzą jedynie informacje zza Odry, gdzie panuje stabilizacja z delikatną tendencją wzrostową.

Jan Bromberek27 czerwca 2019, 15:05
Ceny tuczników na krajowym rynku zdają się nie spadać. Tak jest jedynie w przypadku cen podstawowych. Maksymalne stawki powoli spadają. Pośrednicy w skupie mówią, że zakusy na przeceny są jeszcze większe. Zapędy te skutecznie hamuje stabilizacja cen an rynku niemieckim. Tam w zasadzie od początku czerwca nic się nie zmienia. Jedynie po niedawnej obniżce ceny zdają się wracać do poprzedniego poziomu. Licytacje na małej giełdzie pokazują wzrost cen. Nawet VEZG w ostatnią środę zastanawiało się czy nie podnieść oficjalnej ceny do 1,85 euro/kg w klasie E. Ostatecznie pozostawiono tę stawkę na niezmienionym poziomie 1,83 euro/kg. Ta cena jest już o przynajmniej 40 gr/kg wagi poubojowej wyższa niż maksymalne stawki u nas.

W kraju za tzw. tuczniki fermowe płaci się najwyżej 5,85 zł/kg żywca, nieco mniejsze partie wyceniane są na 5,7 zł/kg netto, a tuczniki skupowe mają stawkę najwyżej 5,1 zł/kg netto. Są to stawki przynamniej o 0,2 zł/kg żywca niższe od maksymalnych notowanych w maju. Trudno także wytłumaczyć skąd takie parcie na obniżki. Nie ma nadmiaru tuczników, popyt na mięso jest zadowalający, a ubojnie szukają świń nawet na południu Europy. Dodatkowo niemożliwy jest import tuczników z Niemiec. Tam bowiem od kilkunastu miesięcy wszelkie nadwyżki konsumują eksporterzy wywożący mięso do Chin, a ostatnio do Japonii. Wygląda więc na to, że próby obniżenia cen tylko efektem kalkulacji maksymalnych zysków przez ubojnie oraz masarnie. jbr

Zobacz wszystkie ceny skupu świń w Twojej okolicy - notowania cenowe!Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)