StoryEditor

Rynek świń i bydła w 2024: Eksperci przewidują spadki cen skupu

Czarny scenariusz na rynku trzody chlewnej prognozują eksperci Credit Agricole. Ich zdaniem, w tym roku możemy się spodziewać spadku cen skupu. Taka sytuacja potrwa aż do początku 2025 roku. Spadki cen powrócą także na rynek wołowiny. Jak duże?
18.03.2024., 10:02h

Podtrzymujemy naszą oceną, zgodnie z którą w III kw. 2023 r. minęliśmy punkt zwrotny na rynku trzody chlewnej. Oczekujemy, że kolejne kwartały przyniosą dalszy spadek cen skupu wspierany przez stopniową odbudowę pogłowia świń w UE ze względu na wysoką opłacalność produkcji w warunkach nadal utrzymującego się osłabionego popytu – napisali w swojej ekspertyzie analitycy Credit Agricole.

Perspektywę zwiększenia podaży na unijnym rynku wieprzowiny sygnalizują dane wskazujące na wzrost unijnego pogłowia loch prośnych.

Kiedy ożywienie na rynku trzody?

Dołek cenowy zostanie osiągnięty w I kw. 2025 r., po czym ceny zaczną stopniowo rosnąć, czemu sprzyjać oczekiwane przez Credit Agricole ożywienie popytu wspierane przez zwiększenie siły nabywczej gospodarstw domowych. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza są dalsze rozprzestrzenianie się ASF w Europie, a także tempo odbudowy pogłowia trzody chlewnej w UE.

Po uwzględnieniu czynników globalnych oraz krajowych prognozujemy, że ceny skupu żywca wieprzowego w Polsce wyniosą:

  • koniec 2024 r. – ok. 6,00 zł/kg
  • koniec 2025 r. – 7,10 zł/kg

Na rynek wołowiny powrócą spadki cen

W ostatnich miesiącach ceny skupu bydła były relatywnie stabilne, czemu sprzyja nadal ograniczona podaż żywca, która kompensuje słabszy popyt. Analitycy Credit Agricole podtrzymują swoją ocenę, zgodnie z którą w kolejnych kwartałach obserwować będziemy stopniową odbudowę pogłowia bydła w UE wspieraną przez bardzo wysoką na tle historycznym opłacalność jego produkcji. Będzie to oddziaływało w kierunku spadku cen skupu. Pod koniec 2024 r. obniżki cen skupu ograniczane będą przez oczekiwany przez nas silniejszy popyt na wołowinę wspierany przez ożywienie gospodarcze w strefie euro. Głównym czynnikiem ryzyka dla takiego scenariusza jest tempo odbudowy pogłowia bydła w UE.

Uwzględniając sytuację na unijnym i krajowym rynku wołowiny Credit Agricole prognozuje, że cena skupu bydła w Polsce wyniesie:

  • na koniec 2024 r. – ok. 9,20 zł/kg,
  • na koniec 2025 r. – 9,50 zł/kg.  

image

Co czeka rynek mleka? Eksperci: Najbliższe miesiące przyniosą korekty cen skupu

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. maj 2024 02:51