Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

W cieniu COVID-19 branża zaostrza walkę z ASF

Obrazek

Pojawienie się epidemii koronawirusa budzi obawy przed bardzo poważnymi w skutkach zakłóceniami i przerwami w produkcji żywca wieprzowego. W cieniu pandemii trwa jednocześnie walka z ASF. Hodowcy proponują nowe rozwiązania dotyczące bioasekuracji, m.in. sprzedaż świń bez badania krwi.

Anna Kurek30 marca 2020, 10:40
W zeszłym tygodniu branżą wstrząsnęły informacje o wykryciu ogniska wirusa ASF w hodowli w Niedoradzu w woj. lubuskim. Przypomnijmy, że zlikwidowano tam ok. 27 tys. świń. Szok był spowodowany faktem, że dotknięta została jedna z największych i uchodzących za najlepiej zabezpieczonych ferm w tej części kraju. W dodatku, do zarażenia doszło w marcu, który uchodził za jeden z bezpieczniejszych okresów w kontekście zachorowań, a rozpoznane symptomy choroby nie przypominały tych znanych wcześniej.

Branża hodowlana doskonale zdaje sobie też sprawę, że jak wszystkie działalności w kraju, również aktywna walka z epidemią ASF będzie stanowiła teraz jeszcze większy problem związany z ograniczeniami spowodowanymi epidemią koronawirusa (kwarantanna personelu, ograniczenia w poruszaniu się służb weterynaryjnych, trudności w organizacji polowań czy usuwania padłych sztuk) w dodatku już teraz budżet państwa obciążony jest skutkami pandemii COVID 19.


Sprzedaż świń bez badania krwi!
Świadomość tych czynników spowodowała, że Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF  opracowało we współpracy z Głównym Inspektorem Weterynarii zestaw nowych zasad dotyczących bioasekuracji. Wprowadzenie zasad jest dobrowolne, jednak hodowcy, którzy się na nie zdecydują i ich będą ich ściśle przestrzegali mogą odstąpić od wymogu pobierania próbek krwi od każdej wywożonej partii trzody. To spowoduje mniejsze obciążenie laboratoriów badających próbki krwi zwierząt oraz niższą częstotliwość wizyt zewnętrznych służb weterynaryjnych. Nowe zasady wpłyną także na zwiększenie dobrostanu zwierząt.

O podjętych działaniach prewencyjnych zaproponowanych przez Krajowy Związek Pracodawców–Producentów Trzody Chlewnej POLPIG czytamy w piśmie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)