Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Wysokie ceny tuczników - oby utrzymały się jak najdłużej

Obrazek

Tempo podwyżek zaskoczyło wszystkich! Ceny tuczników wreszcie wzrosły do zadowalającego poziomu, a kto wie może będzie jeszcze lepiej.

Jan Bromberek12 kwietnia 2019, 15:20
W ciągu kilku tygodni cena świń rzeźnych w naszym kraju wzrosła z około 4 zł/kg żywca do grubo ponad 5 zł/kg. Lokalnie mówi się o cenach powyżej 6 zł/kg żywca. Co ciekawe obecnie stawki poubojowe są wyższe niż by to wynikało z notowań na niemieckiej giełdzie VEZG, gdzie w ostatnią środę miała miejsce kolejna podwyżka, tym razem już tylko o 3 eurocenty/kg w kl. E. Przeliczając stawkę 1,73 euro/kg na złotówki otrzymujemy ok. 7,4 zł/kg, a krajowe ubojnie za partie całosamochodowe świń fermowych płacą 7,5-7,6 zł/kg. Nieco mniejsze dostawy są wyceniane na 7,3-7,4 zł/kg w klasie E i ok. 5,7-5,9 zł/kg żywca. Ceny za tzw. świnie skupowe przekroczyły 5 zł/kg i plasują się na poziomie 5 – 5,3 zł/kg żywca.

Tak duży wzrost, o którym niedawno nawet nie marzyliśmy to zdaniem ekspertów efekt splotu kilku czynników. Oczywiście najważniejszym jest rynek chiński, na którym lukę powstałą na skutek redukcji pogłowia w wyniku walki z afrykańskim pomorem świń  z powodzeniem wypełniają europejscy dostawcy. Tutaj jednak trzeba uważać z cenami, bowiem ich wyśrubowanie może się tamtejszym importerom na tyle nie spodobać, że zaczną szukać innych dostawców. O ile amerykańska wieprzowina raczej nam nie zagrozi (obecnie w USA także są notowane rekordowe podwyżki, ponadto wojna handlowa na linii Pekin-Waszyngton to  gwarantuje), o tyle brazylijscy dostawcy chętnie poszerzą kontakty z chińskimi odbiorcami. Tamtejsza wieprzowina jest tańsza od europejskiej, jednak ma niższe standardy jakościowe.

Z drugiej strony należy zwrócić uwagę na to co sygnalizowaliśmy pod koniec 2018 r. Mianowicie chodzi o pogłowie świń w Europie. Jest niższe i widać to gołym okiem w ubojniach. Cotygodniowe notowania VEZG pokazują mniejszą podaż świń w Niemczech w relacji do poprzedniego okresu o 10-12%. Potwierdzają to nieoficjalnie polskie ubojnie, które mają kłopot z nabyciem tucznika za Odrą. Z brakami podażowymi na rynku tuczników zbiegają się trudności z zakupem warchlaków, co skutecznie ogranicza możliwości rozwoju produkcji wieprzowiny. Krajowi dostawcy warchlaka mają kolejki na kilka miesięcy naprzód. Nie lepiej jest z warchlakiem importowanym, który dodatkowo jest o ok. 40-60 zł/szt. 30-kg droższy (warchlak z Danii kosztuje ok. 330-350zł/szt., warchlak krajowy  280-300 zł/szt. 30 kg). jbr


Forum Rolników i Agrobiznesu: Świnie


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)