Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Żony nie znalazł, ale zbudował chlewnię

Maciej Kazek, znany z show Rolnik szuka żony, w którym przedstawiony był głównie jako producent czereśni poszukujący swojej drugiej połówki, mimo kryzysu stawia na hodowlę świń.

Paulina Janusz-Twardowska22 lutego 2021, 15:59

– Pięć lat temu, gdy na rynku świń tak, jak dzisiaj doświadczaliśmy cenowego dołka, byliśmy z ojcem już bliscy likwidacji stada około 50 loch pbz × wbp w cyklu zamkniętym. Choć wyniki były dobre – ok. 14 prosiąt odsadzonych z miotu, to po prostu loch było zbyt mało, by żyć z tej produkcji i móc tworzyć rezerwy na czas spadku cen. Poza tym chlewnia z lat 70. na płytkiej ściółce wymagała dużo pracy – cofa się do punktu zwrotnego dla gospodarstwa Maciej Kazek.

Przy świniach trzymał ich jednak areał. – Uprawiamy 60 ha ziemi włącznie z dzierżawami. Na powiększenie nie ma co liczyć, więc produkcja zwierzęca jest konieczna, jako druga noga gospodarstwa – tłumaczy rolnik. – Na czereśniach zarabiamy raz na cztery lata – dodaje. Argumentem, który przeważył na korzyść pozostania w świńskim biznesie była możliwość pozyskania środków z PROW na budowę chlewni dla loch.

Detale z chlewni Macieja Kazka oraz szczegółowy projekt prezentujemy w marcowym wydaniu top agrar Polska, w dziale top świnie.


Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy