Deutz zwolni tysiąc pracowników

Deutz AG ogłosił redukcję do 1000 stanowisk z ogólnego grona pracowników firmy. Niemiecki producent silników zapowiedział, że najpierw wyeliminuje 350 miejsc pracy w ramach programu wolontariatu trwającego od 1 września 2020 roku do 31 marca 2021 roku. Redukcja etatów ma wzmocnić konkurencyjność firmy przy jednoczesnej ochronie rentowności niemieckich placówek jako bazy przedsiębiorstwa.
Kilka dni temu Deutz AG poinformował o gwałtownym spadku działalności w pierwszej połowie 2020 roku – efekcie kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Skutki pandemii doprowadziły do znacznego spadku popytu w i tak wymagającym otoczeniu rynkowym. Dodatkowo w drugim kwartale tego roku istotny wpływ na działalność operacyjną miał przejściowy przestój w produkcji oraz wprowadzenie pracy krótkoterminowej.
Znaczący spadek sprzedaży przez koronawirusa
W omawianym okresie Deutz odnotował spadek zamówień o 34,6% do łącznie 623,6 mln euro. Poza znacznym spadkiem zamówień w wyniku kryzysu COVID-19, porównanie z poprzednim rokiem obarczone jest również wysoką nadprodukcją silników spełniających „stare” normy, których produkcja możliwa była do końca ub. roku. W efekcie na koniec czerwca portfel zamówień wyniósł 253,5 mln euro po 462,6 mln euro w roku poprzednim.
Przy łącznej liczbie sprzedanych 73 859 silników, sprzedaż jednostkowa Grupy Deutz była o 27,3% niższa niż rok wcześniej. W tym okresie spadek objął główne branże, w tym przemysł i rolnictwo. Znaczący wzrost sprzedaży o 112,7% odnotowano jedynie w obszarze małych silników zaburtowych do łodzi, których sprzedano ponad 16 tys. szt.
W najważniejszym dla niemieckiego producenta regionie zbytu – EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) sprzedaż spadła o 30,5% do 37 763 silników w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. W regionie obu Ameryk sprzedaż 14726 silników spadła o 47,4%. Z kolei sprzedaż w regionie Azji i Pacyfiku wzrosła o 10,8% z powodu wspomnianego wcześniej wzrostu popytu na jednostki do łodzi.
W efekcie sprzedaż grupy Deutz w pierwszym półroczu 2020 spadła o 33,3% zapewniając wpływ 620,0 mln euro.
Podkreślmy, że od 2022 roku wejdzie w życie nowo ogłoszony program wydajnościowy, który ma przynieść roczne oszczędności w wysokości około 100 milionów euro. Jego częścią są wspomniane wcześniej zwolnienia. Deutz zapowiedział, że utworzy rezerwy na koszty restrukturyzacji (głównie w związku z działaniami kadrowymi) w wysokości 35–40 mln euro już w bieżącym kwartale.