StoryEditor

Amazone podsumowuje rekordowy rok 2021

Grupa Amazone  zamyka rok gospodarczy przekraczając kolejny próg obrotów powyżej 650 mln euro. Gdzie firma zarobiła najwięcej? 
28.02.2022., 11:02h

Po raz drugi z kolei bilans roczny tego producenta maszyn rolniczych i komunalnych wykazał znaczny wzrost obrotów. Po 15% wzroście w 2020 roku, sprzedaż wzrosła tym razem aż o 22%. Całkowity obrót tego rodzinnego przedsiębiorstwa w roku gospodarczym 2021 osiągnął nową maksymalną wartość 655 mln euro (w poprzednim roku 2020 było to 537 mln euro).

„Był to ogromny sukces całej grupy Amazone i naszych partnerów” – ciszą się obydwaj właściciele, Christian Dreyer i dr Justus Dreyer. „Zainteresowanie klientów nowoczesną techniką rolniczą pozwalającą precyzyjniej i oszczędniej wykonać niezbędne prace jest bardzo duże – zarówno w Niemczech, jak i na całym świecie”.

Grupa Amazone również w 2021 r. odniosła sukcesy dzięki swojej innowacyjności oraz szerokiej ofercie dla gospodarstw o różnej wielkości – zarówno w rolnictwie tradycyjnym, jak i ekologicznym.

Przede wszystkim eksport

Wynika to przede wszystkim z mocnej pozycji na wszystkich ważnych rynkach eksportowych, które odpowiadają za ponad 80% sprzedaży. Odnotowano znaczny wzrost obrotów zwłaszcza na rynkach tak ważnych dla Amazone, jak Niemcy, Francja, Polska i Rosja. Ponadto znacznie wzrosła sprzedaż maszyn rolniczych w Austrii, Irlandii, Ukrainie i krajach bałtyckich. W USA i Kanadzie uzyskano pozytywne rezultaty dzięki stałemu rozwojowi własnej organizacji sprzedaży. Również na innych kontynentach – w Republice Południowej Afryki, Japonii i Australii, aktywność w dziedzinie sprzedaży rozwijała się znakomicie.

Amazone spełnia różnorodne wymagania poszczególnych krajów przez rozwój koncepcji maszyn zorientowanych na indywidualne zastosowania oraz stałą wymianę doświadczeń z lokalnymi rolnikami, doradcami i naukowcami.

Firma inwestuje i rozbudowuje

Liczba zatrudnionych na całym świecie w ciągu roku wzrosła do ok. 2000 osób. Nakłady na badania i rozwój wyniosły ponad 5% obrotu. Przedsiębiorstwo w roku obrotowym 2021 znów zainwestowało dwucyfrową wartość w milionach euro w środki trwałe.

Z uwagi na dalszy rozwój oferty produktów o dużej szerokości roboczej i produkowanych w większych seriach, grupa Amazone aktualnie zwiększa swoje moce produkcyjne. Trzy lata po otwarciu zakładu w Bramsche przyszedł czas na jego rozbudowę. Dodatkowa powierzchnia hal wynosząca 8000 metrów kw. pozwoli w przyszłości wydajnie produkować wszystkie serie opryskiwaczy polowych Amazone. Ponadto przewidziano tam dodatkowe miejsce na kontrolę maszyn i optymalizację jakości tych wymagających od strony technologicznej produktów. Związane z tym przeniesienie mocy montażowych pozwoli rozbudować Global Parts Centers w Tecklenburg-Leeden, co pozwoli poprawić dostępność serwisu na całym świecie.

Cyfrowe prezentacje i nowa struktura 

Liczne targi rolnicze musiały zostać w zeszłym roku odwołane lub przełożone z powodów związanych z pandemią. Dlatego Amazone przedstawiła w październiku zeszłego roku wszystkie nowości przeznaczone na targi Agritechnika w postaci samodzielnie zorganizowanej, cyfrowej konferencji prasowej, która cieszyła się dużym powodzeniem w międzynarodowej prasie branżowej.

Poza tym Amazone stale informuje o swoich innowacjach z 2022 roku na własnej stronie internetowej, która tym razem udostępnia nowy format cyfrowy w postaci panoramicznej 360°. Ponadto zespół marketingowy z pełnym zaangażowaniem przeprowadza indywidualne prezentacje na miejscu, pozostając w stałym kontakcie z rolnikami i przedsiębiorstwami usługowymi zarówno w dziedzinie techniki, jak i metod uprawy.

Poprzez wprowadzenie nowej struktury linii produktowych Amazone w ostatnim roku przeniosła dziedziny kompetencji w zakresie uprawy roli, siewu, nawożenia i ochrony roślin w centrum swojej działalności. Każdą z tych linii zarządza inna, doświadczona osoba. Jak wskazują właściciele, „dzięki nowej strukturze jesteśmy jeszcze bliżej klientów, a także łączymy ze sobą wszystkie zaangażowane obszary przedsiębiorstwa”.

Nowoczesne i inteligentne rolnictwo

Celem Amazone jest stały rozwój nowoczesnych i precyzyjnych technologii, pozwalających uzyskać większe zrównoważenie przy jednocześnie wysokim poziomie plonów oraz efektywność kosztów w najróżniejszych regionach rolniczych. Udziałowcy Amazone stwierdzają:
„Widzimy ogromny potencjał dla nas i naszych partnerów handlowych w dziedzinie promowania nowych metod uprawy z uniwersalnymi i wydajnymi maszynami rolniczymi. W ramach naszych długofalowych badań nad Controlled Row Farming prowadzonych na naszym nowym gospodarstwie doświadczalnym w Wambergen, niedaleko naszego zakładu w Gaste, intensywnie zajmujemy się zwiększaniem bioróżnorodności w połączeniu z rozbudowanym płodozmianem, intensywną uprawą poplonów oraz zastosowaniu roślin towarzyszących. W średnim i długim okresie w tym projekcie upraw rzędowych będą również wypróbowywane autonomiczne maszyny rolnicze. Amazone współpracuje między innymi ze startupem AgXeed z Holandii. Punktem ciężkości rozwoju jest autonomizacja procesów roboczych maszyn zawieszanych za pośrednictwem otwartych, standaryzowanych interfejsów”.

Zrównoważony rozwój według Amazone rozpoczyna się już w momencie produkcji maszyn. Na dachach hal produkcyjnych firma zainstalowała już wielkopowierzchniowe instalacje fotowoltaiczne o dużym uzysku energii. W połączeniu z zastosowaniem własnych elektrociepłowni w zakładach w samych Niemczech ograniczono emisję CO2 o około 7 mln ton w ciągu ostatnich ośmiu lat.

Niepewna przyszłość

Największy wpływ na wzrost obrotów będzie mieć w nadchodzących latach rozszerzony program produkcyjny obejmujący innowacyjne maszyny Amazone dostosowane do gleb i klimatów różnych części świata, a także rozwój nowych koncepcji maszyn oraz rozwiązań cyfrowych umożliwiających zrównoważoną produkcję żywności.

Wiarygodna ocena dalszego rozwoju biznesu nie jest obecnie możliwa ze względu na różnorodne, niecodzienne uwarunkowania polityczne i gospodarcze. Wysoki chwilowo portfel zamówień w Grupie Amazone konfrontowany jest z napiętą sytuacją po stronie dostawców, która obecnie, pomimo najintensywniejszych wysiłków, prowadzi częściowo do ograniczeń i opóźnień w produkcji.

"Z drugiej strony, w świetle otwartego konfliktu na Ukrainie trudno ocenić wynikające z niego znaczące konsekwencje polityki handlowej. Niezależnie od biznesu, z dużym niepokojem obserwujemy rozwój sytuacji. Nasze myśli są z ludźmi, naszymi pracownikami i partnerami w dotkniętych kryzysem obszarach."

opr. jj

fot. firmowe
Jan Józefowicz
Autor Artykułu:Jan Józefowicz Ekspert z zakresu maszyn rolniczych, wieloletni redaktor czasopism dla rolników, w tym top agrar Polska i Profi Profesjonalna Technika Rolnicza
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. czerwiec 2024 19:52