Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Aktualności branżowe>

Maszyny do zbioru zielonek - nowości od producentów

Obrazek

W segmencie maszyn do zbioru trawy i lucerny widać wyraźny trend do większej wydajności. W kosiarkach producenci stawiają na lekkie zestawy, przetrząsacze i zgrabiarki mają pracować z jeszcze większą prędkością i w mniejszym stopniu uszkadzać paszę, a prasy mają jeszcze bardziej zagęszczać zbierany materiał. Co nowego zaprezentowali producenci sprzętu zielonkowego podczas ubiegłorocznych konferencji prasowych?

Jan BebaDawid Konieczka20 lutego 2023, 16:00

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Zestawy kosiarek Disco od firmy Claas;
 • Fendt Slicer z kondycjonerami pokosu;
 • Kombinacja Pöttingera -  nowy zestaw koszący Novacat V10000;
 • Nowe karuzele Optitedd od Kuhn;
 • Hit z Grieskirchen - dziesięciokaruzelowy przetrząsacz Hit V11100;
 • Nowy Former 14055 Pro z systemem flexHigh;
 • Delikatny transport taśmą Pöttingera Mergento VT 9220;
 • Nowe prasy zwijające - zmiennokomorowe maszyny Variant 500 od Claas;
 • Nowości w prasach kostkujących;
 • Prasy Quadrant z hydraulicznie napędzanym podbieraczem i rolką.

W konstruowaniu nowych maszyn firmy kładą nacisk na niskie spalanie i wydajność. Oto, co nowego podczas ubiegłorocznych konferencji prasowych pokazali producenci sprzętu zielonkowego.

Lekkie zestawy kosiarek tylnych Disco od Claas

Nowością firmy Claaszestawy kosiarek tylnych, do czterocylindrowych ciągników o mocy do 150 KM, trzy modele:

 • Disco 8500 Trend,
 • 9300 Trend i 1010 Trend/Comfort, z odpowiednio siedmioma, ośmioma i dziewięcioma dyskami na każdej listwie.
Szerokość robocza Disco 1010 w zależności od pozycji mocowania kosiarek na ramie to 9,7 lub 9,9 m, mniejsze Disco 9300 kosi odpowiednio 8,9 lub 9,1 m, a 8500 8,1 lub 8,3 m.

Claas informuje, że elementem wyróżniającym belki tnące Max Cut są wysunięte daleko do przodu zębatki napędowe dysków. Dzięki temu dyski nakładają się na siebie w dużym obszarze, co zapewnia dokładne cięcie. Wanna belki tnącej tłoczona jest z jednego arkusza blachy o grubości 5 mm. Kosiarki wyróżniają się też nowymi płozami ślizgowymi, które pozwalają zwiększyć wysokość cięcia o 15 mm.


fot. Claas wprowadza trzy nowe zestawy kosiarek Disco. Siłownik łączący ramę i kosiarki boczne odgrywa rolę zabezpieczenia najazdowego oraz odpowiada za ułożenie kosiarek w transporcie.

W nowych kosiarkach dyski obracające się w lewo mają pokrywy i nożyki w kolorze czerwonym. Dzięki temu producent ograniczył możliwość pomyłki podczas ich wymiany. Wszystkie nowe kosiarki wyposażone są w centralne zawieszenie belki wraz z hydropneumatycznym układem odciążania Active Float. Kosiarki pracują niezawodnie już przy prędkości WOM 850 obr./min, co pozwala zaoszczędzić paliwo.

Duża szerokość robocza kosiarek jest wyzwaniem w transporcie, ale dzięki układowi składania kosiarek Disco 1010 maksymalna wysokość 4 m nie zostanie przekroczona. Kosiarki składają się pod kątem 120° i można je odczepić w pozycji transportowej.

Fendt Slicer z kondycjonerami pokosu

Zestaw kosiarek tylnych Fendt Slicer 860 można teraz wyposażyć w kondycjoner pokosu. Slicer 860 KC ma palcowy spulchniacz, który wg producenta wyróżnia się znacznie mniejszym zapotrzebowaniem na moc w porównaniu z tradycyjnymi spulchniaczami z palcami w kształcie litery Y. W lekkim kondycjonerze zastosowano sprężyste palce, podobne do elementów stosowanych w podbieraczach, np. pras zwijających.


fot. Kosiarki Fendt Slicer 860 zyskały kondycjonery pokosu. W wariancie RC za szybsze schnięcie paszy odpowiadają walce napędzane z przekładni kosiarki.

Drugi wariant kondycjonera to wersja RC z walcami, przeznaczona głównie do zbioru roślin motylkowych. Opcjonalnie kondycjoner oferowany jest w wersji z napędzanym dolnym i górnym walcem (napęd RC Duo Drive). Napęd obu walców zdaniem producenta zapewnia płynną pracę zarówno na polach z niewielkim plonem, jak również przy wilgotnych pokosach.


fot. Walce napędzane z przekładni kosiarki. 

Kosiarki w zestawie Slicer 860 KC i Slicer 860 RC mają centralne zawieszenie i hydropneumatyczny układ odciążania listwy koszącej. Osłony boczne kosiarek można składać hydraulicznie, co skraca przygotowanie maszyny do pracy. Napęd kosiarki pozwala na pracę z obrotami WOM zredukowanymi do 850 obr./min.

Kombinacja Pöttingera -  nowy zestaw koszący Novacat V10000

Nowy zestaw koszący Novacat V10000, podobnie jak poprzednia wersja A10, może pracować w kombinacji przód/tył i jest wyposażona w rozbudowane sterowanie elektrohydrauliczne: siłowniki hydrauliczne zintegrowane w ramionach zestawu przesuwają kosiarki po 370 mm w każdą stronę. Wspomaga to nakładanie się śladu kosiarek i zapewnia dokładne koszenie na skłonach i przy jeździe w zakrętach oraz na równych powierzchniach.Nacisk na podłoże ustawia się automatycznie w stosunku do szerokości pracy.


fot. Nowy zestaw koszący Novacat V10000 Pöttinger za jednym przejazdem może skosić pas o szerokości nawet 10 m.

Zestaw V10000 jest dostępny z kozłem zawieszenia dostosowanym do kosiarek przednich 3,0 i 3,5 m szerokości. W ten sposób można osiągnąć szerokości robocze 9,62 lub 10,02 m. Na życzenie można go wyposażyć w taśmę transportową Collector lub ślimak Cross Flow do odkładania trawy na pokos.

Nowością jest system kontroli sekcji maszyny. Dzięki terminalowi ISOBUS z systemem Pöttinger Connect listwy koszące są podnoszone indywidualnie na uwrociach wg pozycji podawanej przez GPS. Kolejną nowinką jest opcjonalna automatyka pochylenia maszyny. Na skłonach kosiarki przesuwają się tak, aby w przypadku zachodzenia ciągnika z linii nie powstawały grzywy. Kosiarki mają zabezpieczenie przeciwnajazdowe NonStop Lift i beznarzędziową wymianę noży.

Nowe karuzele Optitedd od Kuhn

Kuhn informuje, że od tego roku jego przetrząsacze GF o szerokościach od 8,7 do 17,2 m oferowane będą z nowymi mocniejszymi karuzelami Optitedd. Inżynierowie zwiększyli także sztywność płyty podstawy karuzeli, co zmniejsza wibracje podczas pracy.

Kuhn podaje, że wytrzymałe palce Heavy Duty wyróżniają się dwukrotnie większą żywotnością niż standardowe palce. Mają one średnicę 10 mm. W górnej części palce mają po 4 zwoje o średnicy 80 mm. Kuhn twierdzi, że taka konstrukcja pozwala zmniejszyć zużycie palców.


fot. Na 1003 i 1003 T zmieniono nazwę serii przetrząsaczy Kuhn o szer. od 8,7 do 17,2 m z nowymi karuzelami OptiTedd.

Hit z Grieskirchen - dziesięciokaruzelowy przetrząsacz Hit V11100

Pöttinger wprowadza nowy dziesięciokaruzelowy przetrząsacz Hit V11100 z karuzelami DynaTech o średnicy 1,42 m i o całkowitej szerokości 10,7 m. Na każdej karuzeli mamy sześć łukowatych ramion. Firma podkreśla, że dzięki krótkiemu zawieszeniu trzypunktowemu, punkt ciężkości jest blisko ciągnika, co stabilizuje zestaw na uwrociach i skłonach, a przednie osłony, będące jednocześnie elementem nośnym wzmacniają stabilność maszyny.

We wszystkich przetrząsaczach Hit kozioł zawieszenia jest wahliwy, jest jarzmo kulowe i dwa siłowniki centrujące. W każdym siłowniku jest akumulator tłumiący ruchy pionowe oraz wkład gumowy redukujący wstrząsy.


fot. Przetrząsacz Hit V11100 ma sprawdzone karuzele DynaTech. Za kopiowanie terenu odpowiada koło Multitast.

Co ważne, przy podnoszeniu maszyny na uwrociach następuje lekkie złożenie konstrukcji, karuzele lekko składają się do tyłu. W ten sposób palce nie drapią gleby i chronią paszę. Mimo sporych rozmiarów przetrząsacz po złożeniu ma zaledwie 3,4 m wysokości i 2,99 m szerokości. Opcjonalne koło kopiujące Multitast kopiuje teren tuż przed obszarem pracy palców i reaguje na najmniejsze nierówności.

Nowy Former 14055 Pro z systemem flexHigh

Fendt zmodernizował czterowirnikową zgrabiarkę Former 14055 Pro o szerokości w zależności od ustawień od 10,5 do 13,8 m. Aktualna szerokość zgrabiania regulowana jest przez ISOBUS z kabiny ciągnika. Szerokość pokosu zmieniana jest synchronicznie przez położenie tylnych karuzeli. Szerokość zgrabiania można zmieniać także niezależnie dla lewej lub prawej strony, za pomocą zmiany położenia przednich wirników. To przydatne przy omijaniu przeszkód. Dzięki ISOBUS wirniki automatycznie unoszą się na uwrociach, a także podczas pracy na klinie, a wysokość ich podnoszenia regulowana jest w pięciu zakresach.

Nowy Former 14055 Pro ma system flexHigh, który zmienia wysokość pracy palców zależnie od szybkości zgrabiania. Gdy prędkość rośnie, palce pracują głębiej, dzięki czemu minimalizowane są straty paszy. Funkcja Fendt gapControl monitoruje nakładanie się przednich i tylnych wirników i pokazuje ich zakres pracy na monitorze. Sygnał ostrzegawczy informuje o utracie paszy podczas pracy na zakrętach. Zintegrowany ze zgrabiarką system myMemory przechowuje w pamięci ustawienia zgrabiarki, tj. szerokość roboczą, szerokość pokosu i wysokość zgrabiania. Po naciśnięciu przycisku maszyna automatycznie składa się do transportu. Po ponownym naciśnięciu przycisku na kolejnym polu przywoływane są ostatnie ustawienia.


fot. Zgrabiarka Former 14055 Pro ma wiele automatycznych funkcji.

Delikatny transport taśmą Pöttingera Mergento VT 9220

Nowa zgrabiarka taśmowa Pöttingera Mergento VT 9220 może pracować na szerokości roboczej do 9,2 m przy odkładaniu pokosu środkowego i 8,7 m przy odkładaniu pokosu bocznego. Skonstruowano ją przede wszystkim do pracy w lucernie i w koniczynie, a także w pozostałych uprawach.


fot. Zgrabiarka Mergento umożliwia odłożenie jednego pokosu pośrodku lub z boku, albo dwóch pojedynczych pokosów.

 • Zgrabiarka zbiera paszę za pomocą podbieracza z sześcioma rzędami palców.
 • Następnie pasza jest przenoszona przez taśmy poprzeczne w kierunku pokosu.
 • Delikatne traktowanie zielonki przydaje się szczególnie przy suchych i bogatych w liście roślinach, np. lucernie.
 • Zebrana masa nie jest przenoszona nad ziemią, przez co jest mniej zabrudzona, bardziej zasobna w energię, surowe białko i ma mniejszą zawartość surowego popiołu.
 • Na uwrociu taśmy poprzeczne Mergento są wyłączane i włączane automatycznie.

Nowe prasy zwijające - zmiennokomorowe maszyny Variant 500 od Claas

Nowością Claas zmiennokomorowe maszyny Variant 500. Dostępnych jest sześć modeli, które pozwalają formować bele o średnicy od 0,9 do 1,8 m. Cztery z nich można wyposażyć w zespół rozdrabniający Roto Cut, współpracujący z czterogwiazdowym rotorem podającym. W prasach zastosowano nowy system regulacji ciśnienia prasowania Smart Density. Sercem układu jest nowy blok hydrauliczny z niezależnymi przewodami i ciśnieniem dla obu ramion napinających pasy. Więcej o nowych prasach Claas Variant pisaliśmy w numerze 11/2022 na str. 142.


fot. Jednym z udogodnień w nowych prasach Claas Variant 500 jest system załadunku siatki.

Również Fendt zaprezentował nowości w prasach zwijających Rotana. Dotyczą one głównie funkcji ważenia bel, pomiaru wilgotności, a także TIM sprzężonych z ISOBUS. O nowych funkcjach pras Fendt Rotana pisaliśmy w numerze 12/2022 na str. 128.


fot. Prasy Fendt Rotana można wyposażyć w funkcje TIM, co pozwala na automatyczne zatrzymanie ciągnika i wyrzut beli.

Nowości w prasach kostkujących

Fendt wprowadził również zmiany w prasach kostkujących. W nowych maszynach materiał podbierany jest teraz przez pięć rzędów palców, a osłony pomiędzy palcami są z tworzywa sztucznego. Zmodernizowano także kanał prasowania oraz komorę wstępnego prasowania. Rampę, po której zsuwają się bele, można składać za pomocą terminalu z kabiny ciągnika. Ponadto wszystkie duże prasy Fendt kontrolują cały czas, czy prasowane bele mają zakładaną długość. W opcji dostępny jest układ, który rejestruje ilość zużytego sznurka i informuje traktorzystę o kończącej się rolce (standard w prasach XD).


fot. Oferta pras kostkujących Fendta obejmuje teraz 13 modeli.

Prasy wyposażone w TIM sterują nie tylko prędkością jazdy, ale także monitorują długość beli oraz ich masę. Dzięki tej funkcji bele zawsze są jednakowe. System Bale Link gromadzi i przetwarza dane o każdej beli. W czasie zbioru gromadzone są informacje o wilgotności zbieranego materiału, wymiarach i pozycji GPS itd. W czasie wiązania na trzecim i czwartym sznurku wszywany jest chip zawierający wskazane dane. Chip to jedynie identyfikator beli, dane przechowywane są w chmurze. Przy skanowaniu chipa na beli na smartfonie pokazywane są najważniejsze dane.

Prasy Quadrant z hydraulicznie napędzanym podbieraczem i rolką

W prasach Claas Quadrant 5200 i 5300 Evolution nowością jest hydraulicznie napędzany podbieracz i i roka wspomagająca transport materiału. Prędkość podbieracza 135 obr./min będzie stała, a prędkość walca wciągającego PFS można regulować w zakresie 200–250 obr./min. Modernizacjom poddano także koła zamachowe zwiększając ich masę, w efekcie czego wzrosła siła bezwładności koła. To z kolei pozwala zniwelować skoki obciążenia i chronić układ napędowy prasy i ciągnika. Alternatywą chroniącą napędy przed przeciążeniem będzie automatyczne sprzęgło poślizgowe.

Największa zmiana dotyczy oferowanej fabrycznie sieczkarni montowanej przed podbieraczem. Zespół rozdrabniający pochodzi z firmy Müthing i dostępny jest w modelach Quadrant 5200 i 5300. Rotor sieczkarni, na którym pracuje 88 noży, napędzany jest z lewej strony szerokim pasem klinowym. W sieczkarni znajdują się dwie listwy przeciwostrzy, na każdej po 45 noży, ich regulacja pozwala na bezstopniową zmianę długości cięcia słomy, która podawana jest bezpośrednio do rotora.


fot. Nowe prasy Claas Quadrant 5200 i 5300 Evolution będzie można wyposażyć w hydraulicznie napędzany podbieracz czy sieczkarnię firmy Müthing.


Dawid Konieczka, Jan BebaPicture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 02/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)