Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Miliard euro padło w...

Obrazek

O takiej kasie wielu graczy może tylko pomarzyć. Jeden z nich był tak przebojowy i wytrwały, że na jego konto wpłynęło miliard euro. Jak do tego doszło?

Jan Józefowicz1 listopada 2017, 07:00
Dla tej firmy gra rynkowa zaczęła się przed 50 laty. Wtedy 1500 osobowa załoga fabryki opon w Olsztynie produkowała ogumienie, które w całości sprzedawano w kraju. O tym, aby opony mogły przebić się na europejskie rynki nie było jeszcze mowy.

W połowie sierpnia 1967 r. fabryka produkuje pierwszą oponę, a po trzech miesiącach następuje oficjalne uruchomienie Olsztyńskich Zakładów Opon Samochodowych. W kwietniu 1969 r. fabryka świętuje wyprodukowanie milionowej opony.

Przełomowy moment w rozwoju zakładu nastąpił w 1995 r., gdy większościowym udziałowcem fabryki została Grupa Michelin. Ten potentat w branży oponiarskiej zainwestował w Olsztynie około miliarda euro.

Taki zastrzyk sprawił, że olsztyński zakład wyrósł na jedną z największych i najnowocześniejszych fabryk opon na świecie. Obecnie zatrudnia 4500 osób i produkuje oraz eksportuje do krajów na wszystkich kontynentach opony do aut osobowych, dostawczych, ciężarowych i pojazdów rolniczych.

Do dziś od początku istnienia zakładu wyjechało z niego ponad 230 milionów opon. Obecnie w fabryce są  produkowane opony marek Michelin, Kleber i BFGoodrich. Fabryka produkuje i eksportuje także formy, mieszanki i kordy. Warto dodać, że w Olsztynie działa również największe Centrum Logistyczne Grupy Michelin w Europie Środkowo-Wschodniej.

W tej grze region olsztyński może się czuć wygranym, bo Michelin wspiera placówki służby zdrowia i szkoły. Jest także mecenasem instytucji kulturalnych i organizatorem wielu akcji społecznych.
oprac. jj

Fot firmowe


1 z 3
Opony z Olsztyna - 50 lat fabryki Michelin

Opony z Olsztyna - 50 lat fabryki Michelin

2 z 3
Opony z Olsztyna - 50 lat fabryki Michelin

Opony z Olsztyna - 50 lat fabryki Michelin

3 z 3
Opony z Olsztyna - 50 lat fabryki Michelin

Opony z Olsztyna - 50 lat fabryki Michelin

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Józefowicz
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)