Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Aktualności branżowe>

SIMA: Samson przejął markę Pichon, ale obie strony wygrały

Jeszcze dwa lata temu zastanawialiśmy się jak dalej firma Samson ma funkcjonować w Europie. Od tego czasu mocno rozbudowaliśmy nasz zakład w Danii i znacznie zwiększyliśmy potencjał sprzedaży maszyn przejmując francuską markę Pichon – powiedział w trakcie targów Sima Lars Henriksen – szef Grupy Samson Agro.

Jan Beba26 lutego 2019, 13:48
Decyzję o przejęciu przez firmę Samson chylącej się ku zapaści finansowej marki Pichon ogłoszono na początku 2019 roku. Zaledwie dwa miesiące zajęło zatem poszukiwanie nowego inwestora. Przypomnijmy, że o kłopotach finansowych dowiedzieliśmy się w połowie listopada 2018 roku. Jak dowiedzieliśmy się z nieoficjalnych źródeł duński producent nie był jedynym chętnym do zakupu marki Pichon, a wśród zainteresowanych były głównie fundusze inwestycyjne oraz inni producenci maszyn do nawożenia organicznego, głównie z rynku niemieckiego.


– Zdecydowaliśmy się na kupno rodzinnej firmy Pichon, bo nasza oferta i zasięg działania wzajemnie się uzupełniają – podkreśla Henriksen (foto). Samson pozycjonuje się jako producent sprzętu dla rolników i usługodawców, którzy rocznie transportują od 50 - 100 tys. m3 gnojowicy. Z kolei oferta Pichon dostosowana jest głównie do rolników nawożących na mniejszą skalę, w granicy 25 tys. m3 rocznie. Ponadto Pichon to bardzo silna marka we Francji, gdzie jest liderem na rynku wozów asenizacyjnych, jak również w pozostałych krajach Europy. Z tego względu marka Pichon nie zniknie z rolniczej mapy Europy, mimo że będzie w rękach firmy Samson.

Samson w swojej rodzimej fabryce zatrudnia obecnie 220 osób. Sprzęt Pichon wytwarzany jest w dwóch fabrykach. We Francji daje ona pracę 180 osobom, natomiast w zakładzie w Polsce pracuje 40 osób. W ramach restrukturyzacji zrezygnowano z produkcji ładowarek i przyczep, koncentrując się na maszynach do nawożenia organicznego. – Nie zamierzamy jednak rezygnować z obsługi gwarancyjnej i dostarczania części zamiennych dla wycofanych z oferty maszyn. Zależy nam na jak najlepszym odbiorze transakcji przez rolników – mówi szef Samson Agro. 

Po restrukturyzacji obrót marki Pichon ma ukształtować się na poziomie 33 mln euro (spadek o 12 mln), podczas gdy dla marki Samson wynieść ma ok. 43 mln euro. W połączeniu możliwości produkcyjnych kierownictwo spółki Samson Agro upatruje ograniczenia kosztów produkcji. Jak zaznacza Henriksen, w zależności od typu maszyny ok. 70-80% ceny to koszt materiałów z zewnątrz, jak osie, koła, stal, pompy, hydraulika czy systemy sterujące.

Przeczytaj także:
  1. Samson Group przejmuje Pichon Industries
  2. Zarząd komisaryczny w Pichon
  3. Nowy producent ładowarek Pichon


1 z 2
Stoisko Pichon w trakcie targów SIMA

Stoisko Pichon w trakcie targów SIMA

2 z 2
Stoisko Samson w trakcie targów SIMA

Stoisko Samson w trakcie targów SIMA

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)