Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Czechy ograniczą stosowanie glifosatu

Obrazek

Od przyszłego roku w Czechach stosowanie środków zawierających glifosat ulegnie ograniczeniu – podało czeskie ministerstwo rolnictwa.

Janusz Biernacki19 września 2018, 12:19
Jak wynika z komunikatu czeskiego ministerstwa rolnictwa, Republika Czeska zakaże powszechnego stosowania glifosatu jako środka chwastobójczego, desykantu i w celu przyspieszenia dojrzewania roślin. Substancja ta będzie stosowana tylko w przypadkach, w których nie można zastosować innej skutecznej metody.

W zeszłym roku UE podjęła decyzję o przedłużeniu licencji na herbicyd na pięć lat, do 2022 r., zezwalając jednocześnie swoim członkom na nałożenie ograniczeń dotyczących stosowania glifosatu na poziomie krajowym.
W październiku ub.r. Parlament Europejski podał, że ujawnione dokumenty, tzw. Monsanto Papers, podają w wątpliwość wiarygodność niektórych badań wykorzystywanych za przedłużeniem licencji. Według Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) środek może być rakotwórczy, przyczyniać się do powstawania chłoniaka nieziarniczego. Wiele innych badań wskazuje, że niszczy też naturalną florę bakteryjną przewodu pokarmowego, powoduje wady rozwojowe płodu, uszkadza DNA, czy wzrok.
Źródło: PAP
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)