StoryEditor

Bayer wyprodukuje zamiennik glifosatu! Kiedy pojawi się na rynku?

Bayer po przejęciu Monsanto, robi wszystko, aby odejść od drażliwej kwestii, jaką jest ich produkt na bazie substancji czynnej glifosat i wiążącymi się z jego działaniem, pozwami. Jak poinformował Dyrektor generalny Anderson, trwają prace nad alternatywą dla tego produktu.
Alfons Deter
12.03.2024., 10:31h

Alternatywa dla kontrowersyjnego herbicydu - roudapu

Bayer twierdzi, że pracuje nad alternatywą dla glifosatu. Dyrektor generalny Bill Anderson powiedział we Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, że firma już testuje nową substancję na roślinach. Nie podał jeszcze nazwy, ale podkreślił, że jest to pierwsza przełomowa innowacja w tej dziedzinie od 30 lat.

Zobacz także: Innowacje w rolnictwie do walki ze zmianami klimatu

Jednak minie jeszcze trochę czasu, zanim alternatywa pojawi się na rynku. Bayer dąży do wprowadzenia produktu na rynek w 2028 roku. Jednocześnie Anderson podkreślił, że jego firma nadal uważa aktywny składnik glifosat za nieszkodliwy.

Fakt, że firma działa w ekspresowym tempie w tej sprawie, wynika również z niekończącej się fali pozwów sądowych w USA i ogromnej negatywnej prasy.

Bayer zamknął rok 2023 miliardową stratą

Pod koniec stycznia, według doniesień medialnych, było jeszcze około 54 000 otwartych spraw sądowych dotyczących glifosatu - o kolejne 2 000 więcej niż w październiku ubiegłego roku. Na koniec 2023 r. rezerwy Bayera na ten cel wynosiły równowartość 5,7 mld euro. Anderson zasugerował, że Bayer stosuje obecnie "nowe podejście" do rozwiązywania sporów prawnych "na salach sądowych i poza nimi".

image

Glifosat dopuszczony, ale nie w desykacji rzepaku?!

W każdym razie Bayer zamknął rok 2023 miliardową stratą, nawet jeśli zarząd unika powiązania z kosztami w Stanach Zjednoczonych. Akcje są obecnie warte tak mało, jak prawie 20 lat temu. Prawdopodobnie z tego powodu Anderson ogłosił teraz, że na horyzoncie pojawia się alternatywa dla kontrowersyjnego herbicydu całkowitego.

 

Alfons Deter

topagrar.com

Fot: Canva

Alfons DeterAlfons Deter
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. maj 2024 03:32