StoryEditor

Ekolodzy kontra Komisja Europejska w sprawie glifosatu

Organizacje ekologiczne w UE sprzeciwiają się przedłużeniu przez Komisję Europejską zezwolenia na stosowania glifosatu na kolejnych 10 lat. Dla wielu z nich to koszmar nie do zaakceptowania. Dlatego wypowiadają wojnę Komisji Europejskiej i domagają się cofnięcia tej zgody.
27.01.2024., 14:52h

Grupa sześciu organizacji pozarządowych (NGO) podjęła działania prawne przeciwko ponownemu zatwierdzeniu glifosatu na poziomie UE na kolejnych 10 lat. Ogłosiła to w miniony czwartek Pesticide Action Network Europe - ekologiczna organizacja pozarządowa.

Organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną środowiska dostrzegają kilka braków formalnych w procesie ponownego zatwierdzania glifosatu i dostzregają w tym swoją szansę na cofnięcie pzrez KE tego zezwolenia. W rezultacie oficjalnie zwrócili się do Komisji Europejskiej o przeprowadzenie wewnętrznego przeglądu procesu i wycofanie zatwierdzenia glifosatu na kolejne lata.

Organizacje ekologiczne mogą zwrócić się do ETS

Zgodnie z tzw. Konwencją z Arhus organizacje ekologiczne mają prawo zwrócić się do Komisji Europejskiej o przeprowadzenie wewnętrznego przeglądu aktów administracyjnych UE. Komisja ma teraz 22 tygodnie na udzielenie im odpowiedzi. Jeżeli organizacje pozarządowe uznają, że odpowiedź Komisji w dalszym ciągu nie stanowi odpowiedzi na naruszenia, mogą zakwestionować tę odpowiedź przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

Organizacje ekologiczne wypowiadają wojnę Komisji Europejskiej

Sojusz organizacji pozarządowych mówi teraz o „pierwszym kroku w walce prawnej” z glifosatem. "Komisja Europejska, Urząd UE ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) nie dopełniły swoich obowiązków w zakresie ochrony obywateli UE i środowiska" – tak brzmi pierwszy poważny zarzut organizacji pozarządowych.

W swojej skardze wymieniają siedem argumentów przeciwko grudniuowej decyzji Komisji Europejskiej. Prawie żadne niezależne badania nie zostałyby wzięte pod uwagę w procesie zatwierdzania. Europejska Agencja Chemikaliów również zlekceważyła nowe ustalenia wskazujące, że glifosat jest rakotwórczy.

Ponadto władze UE nie zbadały odpowiednio neurotoksycznego i owadobójczego działania glifosatu.

Komisja Europejska odrzuca krytykę

Komisja Europejska odrzuca te argumenty.

- Decyzja Komisji Europejskiej o ponownym zatwierdzeniu (glifosat, uwaga) opiera się na solidnych podstawach naukowych i dowodach – powiedział w piątek rzecznik prasowy Komisji. Jak dodał, KE w swojej decyzji kierowała się „kompleksowymi opiniami” EFSA i ECHA. Wykazały one, że „wpływ glifosatu na zdrowie ludzi, zwierząt i środowisko nie stwarza żadnych krytycznych obszarów problemowych”.

- Niemniej jednak Komisja Europejska jest zawsze gotowa do przeglądu swoich decyzji – powiedział rzecznik.

W grudniu Komisja Europejska podjęła decyzję o zatwierdzeniu glifosatu jako herbicydu na kolejne dziesięć lat.

Poprzedziło to kilka głosowań państw członkowskich UE, w których nie było wystarczającej większości głosów "za" lub "przeciw" ponownemu zatwierdzeniu glifosatu. Niemcy wstrzymały się od głosu ze względu na odmienne stanowiska w rządzie federalnym.

oprac. bcz

Konstantin Kockerols
Autor Artykułu:Konstantin Kockerols

Wspólna Polityka Rolna

Korespondent top agrar w Brukseli

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. październik 2024 18:59