Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Czy już siać buraki? Co sugeruje temperatura gleby?

Obrazek

Koniec marca to kalendarzowo dobra pora na siewy niektórych upraw jarych. Wielu rolników sieje już np. buraki. Warto jednak wiedzieć, jaka temperatura panuje w gruncie, zwłaszcza po dwóch ostatnich mroźnych porankach.

 

Janusz Biernacki30 marca 2023, 13:40
Dwie minione doby upłynęły pod znakiem gwałtownego ochłodzenia, nierzadko z dość obfitymi opadami śniegu, zwłaszcza wczorajsza. Także przygruntowe przymrozki objęły cały kraj, a wczorajszego poranka oscylowały od –0,5°C w Kołobrzegu do –9,7°C w Pile (patrz mapa; źródło IMGW).
Czy zatem w tych warunkach warto siać, np. buraki? W wielu miejscach kraju radzę powstrzymać się jeszcze z tymi pracami, co potwierdzają termometry glebowe, mierzące temperaturę gleby na głębokości 5 cm – patrz zestawienie i wykres.

Tabela pokazuje, ze tylko zakres temperatur maksymalnych gleby na głębokości 5 cm, tj. od 4°C do 13,2°C sugeruje możliwość siewu nasion buraka, lecz to tylko chwilowe ocieplenie w ciągu dnia, które mogło trwać zaledwie kilkadziesiąt minut. Nie wskazują tego natomiast średnie temperatury dobowe gleby, które mieszczą się w przedziale 1,6–4,8°C, a wręcz nakazują wstrzymanie takich prac wartości minimalne, tj. od –1,7°C w rejonie Lublina do –3,9°C w okolicach Warszawy (patrz wykres).
Wskazana ostrożność
Nie oznacza to, że w całym kraju nie wolno jeszcze siać buraka cukrowego. W rejonach, gdzie temperatury gleby na to pozwalają prace te trwają już od kilku dni. Zalecam jednak brać poprawki na wskazania powszechnie dostępnych w sklepach ogrodniczych termometrów glebowych, gdyż odchylenia ich odczytów mogą wynosić od 0,5°C do nawet 2–3°C od wartości rzeczywistej. Jeżeli więc ktoś korzysta z tego typu sprzętu, sugeruję jako bardziej wiarygodny odczyt z zapasem 1–2°C, w odniesieniu do termicznych wymagań buraka. Jego nasiona zaczynają bowiem kiełkować przy temperaturze gleby 5–6°C. Warto jednak mieć na uwadze, że aby uzyskać wyrównane i szybkie wschody powinna być to wartość 10–12°C, przy odpowiednim uwilgotnienu gleby, zwłaszcza na głębokości siewu nasion, tj. 2–3 cm.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)