Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Francja: katastrofa na polach rzepaku

Obrazek
Francuskim rolnikom zima porządnie dała w kość – susza, szkodniki i mróz wygrały. Wiele pól rzepaku trzeba zaorać i posiać zboża jare.
Dorota Kolasińska11 marca 2021, 16:30
Francuscy farmerzy trzeci rok z rzędu mają poważny problem z uprawami, jak nie susza podczas siewu i wegetacji, to mróz i plaga szkodników. Tym razem niskie temperatury, brak okrywy śnieżnej i szkodniki poważnie zniszczyły uprawy rzepaku. Na razie jest zbyt wcześnie, żeby oszacować straty, ale już teraz wielu rolników postanowiło zaorać pola i zasiać zboża jare, przede wszystkim jęczmień. Ci, którzy zaryzykują i pozostawią plantacje mogą spodziewać się znacznie niższych plonów.
 
W najnowszej prognozie opublikowanej na początku lutego, francuskie ministerstwo rolnictwa obniżyło szacunki dotyczące obszarów obsianych rzepakiem ozimym o 0,13 mln hektarów do poziomu 1 mln hektarów, co byłoby wartością najniższą w ostatnich 24 latach. Eksperci jednak podejrzewają, że obszar ten może się dodatkowo zmniejszyć po dokładnych oględzinach pól i ocenie kondycji roślin, nawet do 950 tys. ha.
 
Francuzów czekają trzeci rok z rzędu niezbyt obiecujące żniwa – susza podczas siewu, plaga szkodników w czasie wegetacji i mróz uszczuplą tegoroczne zbiory. Wielu plantacji niestety nie uda się uratować. Co prawda wybroniły się tamtejsze zboża, które całkiem nieźle przezimowały i póki co nie widać w nich dużych strat.
 
Oprac. dkol na podst. reuters.com
Fot. archiwum


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)