StoryEditor

Rzepiary, tulipaniary, lawendziary: zdjęcie może kosztować nawet 1000 zł!

Przyszedł sezon na rzepiary, tulipaniary, lawendziary i innych amatorów pięknych zdjęć na cudzych polach. Może to jednak słono kosztować, bo kara grzywny i nawiązka sięgają nawet 1000 zł!
08.05.2023., 10:05h

Sezon na piękne zdjęcia na polach rozpoczęty

Nadszedł ten czas w roku, kiedy na polach zaroiło się od kwiatów, pszczół i innych zapylaczy oraz amatorów i amatorki pięknych zdjęć. Do żartobliwie określanych mianem "rzepiar" osób dołączają także "tulipaniary", "lawendziary", a za dwa miesiące i "zbożary" (bo poza kwiatami, również kłosy zbóż prezentują się wspaniale na zdjęciach. 

rzepiary lawendziary

Zdjęcia w rzepaku to klasyk wiosennych trendów na Instagramie i nie tylko. Poza tysiącami ludzi, przypadkowo zatrzymującymi przy polach i robiącymi sobie selfie w rzepaku, sesje w żółtym morzu kwiatów robią także celebrytki, takie jak Marcelina Zawadzka, Katarzyna Cichopek, Anna Wendzikowska i Julia Wieniawa. 

Rzepiary są zmorą rolników od dawna, bo chociaż nikomu nie przeszkadzałoby zdjęcie na tle pola, niestety, amatorzy i amatorki żółciutkich kwiatuszków często wchodzą w głąb plantacji i depczą rośliny. Co niektórzy bardziej śmiali wjeżdżają autami w ścieżki technologiczne. A to już nie jest ok.

michał nowacki linked in rzepaiara

Koszt zdjęcia: nawet 1000 złotych

Już w ubiegłym roku Opolska Policja na TikToku ostrzegała przed wysokimi karami, wykorzystując w tle nagranie z popularnego filmu „Nie po sionym…!”.

@opolskapolicja w pogoni za modą pamiętaj o innych #dc #rzepak #selfie #nieposionym @polskapolicja ♬ Сначала селфи - ????Варя????

  

Art.  156. Kodeksu wykroczeń, odnoszący się do niszczenia zasiewów, sadzonek lub traw mówi:

§  1. Kto na nienależącym do niego gruncie leśnym lub rolnym niszczy zasiewy, sadzonki lub trawę,

podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

...

§  3. W razie popełnienia wykroczenia można orzec nawiązkę do wysokości 500 złotych.

to oznacza, że koszt sesji zdjęciowej w rzepaku czy jakiejkolwiek innej uprawie może wynieść w sumie okrągły tysiąc złotych. Poza oczywiście kwestią finansową istnieje szereg innych, równie ważnych, jeśli nie ważniejszych, kiedy mówimy o poszanowaniu pól uprawnych i cudzego mienia. Jeśli deptaczy nie przekonują mandaty, może dotrze do nich fakt, że na polach uprawiana jest żywność, a jej deptanie nie jest trendy. 

Niszczenie upraw to szkoda dla wszystkich

facelia pole kwitnace kwiaty

Jedną z popularnych, pięknych upraw jest facelia, której kwiaty przyciągają jako niesamowite tło. Tymczasem jest to nie tylko roślina paszowa, ale przede wszystkim niesamowicie miododajna. Jest bardzo zasobna w nektar, a pszczoły odwiedzają ją tłumnie, czasami nawet po zachodzie słońca. Jako jedna z kluczowych roślin miododajnych jest wartościowa pod wieloma względami.

facelia zapylacze pole

Rzepakowe memy lepsze niż deptanie pola

Niszczenie przyrody i roślin, dzikich i uprawnych, nie jest wcale warte lansowania. A jeśli koniecznie chcemy skorzystać z hasztagu #rzepiara, można to zrobić w nieszkodliwy i zabawny sposób, jak już dawno zrobili to twórcy satyrycznego profilu Vogule Poland, a także InPost i nie tylko.


 

jas fasola w rzepaku rzepiara

rzepiary rzepak memy


Dobry przykład, jak zrobić sobie zdjęcie w rzepaku, nie niszcząc go, dał w ubiegłym roku także wicepremier i wtedy minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Pozując do fotografii stanął na skraju pola w odległości ok. 50 cm od łanów.

henryk kowalczyk rzepiara

al
fot.  wikimedia commons, envatoelements, Opolska Policja, Instagram/InPostPl, Facebook/VogulePoland, kwejk.pl

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 07:34