Kiedy będzie można ruszyć z azotem w pole? Rolnicy dalej czekają na termin

Rolnicy niecierpliwią się z powodu przedłużających się prac nad nowymi przepisami dotyczącymi nawożenia. Ich zdaniem tegoroczne warunki pogodowe są w większej części naszego kraju takie, że już w styczniu można by podać roślinom uprawnym azot.
Sprawę poruszył w liście do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych (PZPRZ), który przypomniał, że od dłuższego czasu zabiega o uelastycznienie terminów stosowania nawozów azotowych w rolnictwie.
Rada Ministrów zaproponowała rozwiązanie, jednak projekt od listopada jest na etapie konsultacji
Tymczasem w ubiegłym roku dokonano przeglądu i zaproponowano aktualizację przepisów programu azotanowego, co znalazło odzwierciedlenie w propozycji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia nowego „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”.
Projekt rozporządzenia został przyjęty do rozpatrzenia 3 listopada 2022 r. i wciąż jest w konsultacjach. Ostatnia zmiana została wprowadzona 5 stycznia 2023 r. przez Departament Komitetu do Spraw Europejskich.
Rolnicy kolejny sezon mają związane ręce
Dlatego rolnicy zwrócili się do ministerstwa infrastruktury z następującymi pytaniami:
- Jak długo jeszcze będzie trwało rozpatrywanie tego rozporządzenia?
- Kiedy rolnicy doczekają się możliwości, zgodnego z prawem wcześniejszego zastosowania pierwszych, wiosennych dawek azotu, jeśli tylko warunki pogodowe będą na to pozwalać ?
- Czy w tym roku nadal będą musieli czekać z tym zabiegiem na 1 marca?
Jaki termin nawożenia?
Odpowiednio dobrany termin stosowania nawozów zawierających azot jest istotnym czynnikiem wpływającym na plonotwórczość roślin. Ma to kluczowe znaczenie dla produkcji roślinnej, aby można było uzyskać wysokie plony, a jednocześnie nie dopuścić do strat w obrębie tego makroskładnika. Przeprowadzone na potrzeby przeglądu Programu działań analizy wykazują, że istnieje potrzeba wprowadzenia elastycznego terminu nawożenia.
Rekomendowaną formą zmiany obowiązujących przepisów Programu działań jest wykorzystanie wskaźnika przekroczenia wartości progowych sumy temperatur warunkujących rozpoczęcie fizjologicznych i metabolicznych zmian w zakresie wzrostu i rozwoju roślin
Jako termin rozpoczęcia stosowania nawozów azotowych mineralnych oraz płynnych i stałych nawozów naturalnych proponuje się datę przejścia średniej dobowej temperatury powietrza przez próg: 3°C - dla roślin zasianych jesienią oraz 5°C - dla pozostałych gatunków roślin.
Jako przejście przez próg danej temperatury należy wskazać termin, w którym przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 3°C lub termin, w którym przez pięć dni następujących po sobie, każdego dnia średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 5°C.
Według jakiego źródła odczytywać przejście przez próg danej temperatury?
Jak informuje resort infrastruktury, o uchwaleniu ostatecznej wersji aktualizacji Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu wykazy powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3 °C i powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 5 °C, określa Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy.
Szczegóły techniczne dotyczące publikacji wykazu powiatów, na terenie których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C i 5°C są uzgadniane z jednostkami, które mają być zaangażowane w ten proces.
Czytaj także: Aplikacja dla programu azotanowego
wk
fot. Sierszeńska