StoryEditor

Kiedy będzie można ruszyć z azotem w pole? Rolnicy dalej czekają na termin

Rolnicy niecierpliwią się z powodu przedłużających się prac nad nowymi przepisami dotyczącymi nawożenia. Ich zdaniem tegoroczne warunki pogodowe są w większej części naszego kraju takie, że już w styczniu można by podać roślinom uprawnym azot.
17.01.2023., 12:01h

Sprawę poruszył w liście do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych (PZPRZ), który przypomniał, że od dłuższego czasu zabiega o uelastycznienie terminów stosowania nawozów azotowych w rolnictwie.

Rada Ministrów zaproponowała rozwiązanie, jednak projekt od listopada jest na etapie konsultacji

Tymczasem w ubiegłym roku dokonano przeglądu i zaproponowano aktualizację przepisów programu azotanowego, co znalazło odzwierciedlenie w propozycji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia nowego „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”.

Projekt rozporządzenia został przyjęty do rozpatrzenia 3 listopada 2022 r. i wciąż jest w konsultacjach. Ostatnia zmiana została wprowadzona 5 stycznia 2023 r. przez Departament Komitetu do Spraw Europejskich.

Rolnicy kolejny sezon mają związane ręce

Dlatego rolnicy zwrócili się do ministerstwa infrastruktury z następującymi pytaniami:

  • Jak długo jeszcze będzie trwało rozpatrywanie tego rozporządzenia?
  • Kiedy rolnicy doczekają się...
Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 08:33