Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Kłos chroń w terminie

Obrazek

Zdrowy kłos gwarantuje, że ziarno nie będzie zanieczyszczone mikotoksynami. Mamy wtedy pewność, że uda się je sprzedać.

Jacek Daleszyński1 maja 2017, 07:00

Występowanie chorób kłosa jest ściśle związane z panującymi warunkami pogodowymi. Wpływ ma także wcześniejsze porażenie roślin – w przypadku grzybów z rodzaju Fusarium ważne są zabiegi na podstawę źdźbła. Nie w pełni skuteczna ochrona tego organu skutkuje tym, że grzyb rozwija się wraz z rośliną i pojawia się na kłosach. Przed tym trzeba je ochronić. Zagrożeniem dla kłosów jest także septorioza plew. Obie choroby potrzebują podobnych warunków dla optymalnego rozwoju. Są to duża wilgotność powietrza oraz temperatura w okolicach 20oC.

Nawet dwa zabiegi na kłos

Przy kapryśnej, deszczowej pogodzie i dużej presji chorób, np. dla fuzariozy znaczenie będzie miało silne porażenie podstawy źdźbła, konieczne okazać się mogą nawet dwa zabiegi grzybobójcze na kłos. Pierwszy można wykonać już w momencie kłoszenia, a drugi po stwierdzeniu ciągle dużego zagrożenia ze strony chorób (deszczowa pogoda i umiarkowanie wysoka temperatura). Pomoże w tym test, który łatwo można wykonać samemu.

Więcej o ochronie kłosa w najnowszym, majowym numerze „top agrar Polska”.

jd, fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)