Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Lubelski wniosek o uproszczenie w środkach ochrony roślin

30.11.2018

Drukuj

Lubelski wniosek o uproszczenie w środkach ochrony roślin

Artykuł dostępny

Uwarunkowania prawne państw UE bardzo różnią się od naszych, co obniża konkurencyjność rynków rolniczych, a pula dopuszczonych środków jest znacznie ograniczona.

r e k l a m aSzczególnie bulwersuje fakt funkcjonowania w obrocie ś.o.r. – czytamy w stanowisku LIR – często różniących się jedynie nazwą handlową i producentem wprowadzającym dany preparat na rynek. Do tej grupy najczęściej możemy zaliczyć środki zawierające sprawdzone i popularne w produkcji rolniczej substancje aktywne, które dopuszczone są do wielu upraw rolniczych. Koncerny, ograniczając kosztowne procedury uzyskania dopuszczenia najczęściej decydują się na uzyskanie pozwolenia na jeden rodzaj uprawy. Rynek chemiczny liczy wtedy na stosunkowo wysoką świadomość rolników w tej materii. Takie rygorystyczne uregulowania prawne prowadzą do upowszechniania i utrwalania się patologicznych praktyk, do których zmuszani są rolnicy.

Zarząd LIR apeluje, by podjęto działania legislacyjne w celu zmiany zasad dopuszczania do stosowania ś.o.r. polegających na ujednoliceniu uregulowań prawnych w tym zakresie we wszystkich krajach UE. To zaś wpłynie na obniżenie kosztów produkcji przy jednoczesnym podniesieniu poziomu ochrony upraw – uważa Zarząd LIR.
as

Polecany artykuł

Zakup ziemi przy zasiedzeniu

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: stawki na krajowym rynku w dół

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii