Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Mączniak bierze odporne odmiany pszenżyta

Obrazek

Od kilku lat w Szwajcarii obserwuje się, że mączniak zaczął porażać także odporne na ten patogen odmiany pszenżyta.

dr Maria Walerowska19 lutego 2016, 09:42

Z badań opublikowanych przez naukowców z Uniwersytetu w Zurychu wynika, że obserwacje rozwoju tego patogenu na roślinie gospodarza wykazały, że grzyb ten jest mieszańcem form specjalnych dla pszenicy i żyta. Naukowcy analizowali próbki mączniaka z całej Europy i porównali otrzymany materiał genetyczny. Z badań genetycznych wynika, że DNA form porażających pszenżyto, 12,5% informacji genetycznej jest identycznych z formą specjalistyczną dla żyta. Natomiast 87,5% informacji genetycznej pochodzi od formy specjalistycznej dla pszenicy.

Opracowanie tych wyników pozwala na uzyskanie szerszej informacji i dowodu na temat ewolucji i możliwości adaptacyjnych tego patogenu w zależności od rośliny gospodarza. Jednocześnie są to też nowe informacje o mechanizmie porażania mączniaka. Zdaniem Thomasa Wickera z Uniwersytetu w Zurychu twierdzi, że wyniki te mogą także pomóc w przyszłości nad pracami poświęconymi mechanizmowi odporności na choroby w innych uprawach.

mwal 

Źródło: DLG MitteilungenPicture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)