Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Majówka z Timac Agro

16.05.2017

Drukuj

Majówka z Timac Agro

Artykuł dostępny

Gości przywitała prezes zarządu Timac Agro Polska Agata Stolarska (na zdjęciu). Przybliżyła uczestnikom firmę Timac Agro i Grupę Roullier, do której firma należy. Podczas spotkania podzielonego na dwie części goście mieli okazję wysłuchać wykładów zaproszonych prelegentów. Na pierwszej z nich podczas swojej prezentacji prof. Jean B. Diatta z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu mówił o równowadze i odpowiedzialności w produkcji rolniczej. Wspomniał m.in. o tym, że choć np. w Europie produkujemy więcej żywności niż możemy wykorzystać to w samej tylko Polsce marnuje się rocznie 9 mln ton jedzenia. Na świecie wygląda to jeszcze gorzej. W skali globalnej rocznie do śmietników trafia 1,3 mld ton żywności. Tymczasem są kraje, np. w Afryce, których obywatele cierpią z powodu niedostatku żywności. Przyczyna niskiej tamtejszej produktywności to m.in. niskie plony, brak nadwyżki na sprzedaż, brak dochodów z rolnictwa i wreszcie brak środków na inwestycje.

r e k l a m aDrugi wykład w części ogólnej poprowadził prof. Witold Grzebisz również z UP w Poznaniu. Mówił m.in. o roli wapnia w nawożeniu. Podkreślił rolę tego składnika jako podstawowego warunkującego produktywność gleb. Wzrost plonów, jak mówił, jest uwarunkowany zwrotem wapnia do gleby lub uzupełnianiem go do ilości pokrywającej pobranie z plonem oraz wymycie. Zwrócił uwagę na fakt, że wapń to nie tylko element regulujący pH gleby ale także składnik odżywczy. W roślinie odpowiedzialny jest m.in. za procesy podziału komórek pączków wzrostu pędów i korzeni oraz za prawidłowy wzrost blaszki środkowej komórek, która jest barierą dla patogenów. Na przykładzie rzepaku – rośliny wrażliwej na brak wapnia omówił rolę składnika.

Prof. Grzebisz mówił też o fosforze. Powołując się na jedną z jego głównych ról czyli stymulowaniu korzenia do wzrostu podkreślił jego znaczenie w nawożeniu m.in. rzepaku. Zwrócił uwagę na fakt, że fosfor jako pierwiastek praktycznie niemobilny powinien znajdować się w strefie korzeniowej jak najbliżej włośników. Zasięg dyfuzyjny fosforu w glebie to 0,02 cm, dla porównania potasu 0,2 cm, a azotu 1 cm. Dlatego też mimo że w warstwie ornej gleby może znajdować się nawet 2000 kg/ha fosforu jest on trudno dostępny dla roślin.
Druga część spotkania to panel rolniczy i upraw specjalistycznych. Na pierwszym z nich prof. Krzysztof Jankowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie mówił o nawożeniu ultrazlokalizowanym rzepaku. Podkreślił, że najważniejsza dla rzepaku jest agrotechnika letnio-jesienna. Wszystko co robimy wiosną w tej uprawie wpływa już tylko na redukcję plonowania. Termin siewu, rozwój roślin przed zimą, a szczególnie korzeni ma wpływ na udany start uprawy wiosną i uratowanie jak najwięcej z potencjału plonowania.

O technologiach Timac Agro w odżywianiu startowym zbóż mówił Krzysztof Piech. Podkreślił ideę odżywiania roślin wg Timac Agro, która opiera się na zasobności gleby, dostępności składników oraz odpowiedniej strukturze gleby, jej pH i zawartości w niej wody.

W części poświęconej uprawom specjalistycznym swoje wykłady mieli prof. Waldemar Teder (InHort Skierniewice) „Nawadnianie i fertygacja upraw sadowniczych”, dr Magdalena Kapłan (UP Lublin) „Jakość drogą do sukcesu”, Piotr Szurek (Timac Agro) „Nowa gama nawozów z biostymulacją przeznaczona do fertygacji” oraz Mateusz Nowacki (Timac Agro) „Jak uzyskać wysoką jakość plonu poprzez odpowiednie nawożenie”.

Po części wykładowej na uroczystej kolacji rozlosowano nagrody w loterii „Wyjątkowa majówka Timac Agro Polska”.
jd, fot. Daleszyński

Read more in the premium version

article icon

Sprawdż za ile kupisz krajowy sprzęt zielonkowy!

Order a premium version

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii