Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Mazowsze: mierniki suszy będą w każdym powiecie

Jest 6, ma być 37. Samorząd województwa mazowieckiego chce zamontować w każdym powiecie stacje meteorologiczne do określania skali suszy rolniczej. Mają one pomóc rolnikom w dokumentowaniu poziom suszy. Na ten cel przeznaczono 1,5 mln zł. 

Kamila Szałaj7 maja 2020, 10:03
W tej chwili na terenie woj. mazowieckiego jest 6 stacji meteorologicznych zbierających dane dotyczące suszy. Ta niewystarczająca ilość mierników powoduje, że wielu rolników ma problemy z przyznaniem pomocy suszowej przez rząd, ponieważ ich pola znajdują się w bardzo dużej odległości od punktów pomiarowych. A im większe oddalenie, tym mniejsza dokładność danych meteorologicznych. Dane dla terenu objętego suszą nie są bowiem mierzone, a wyliczane na podstawie danych uzyskanych w miejscach oddalonych nawet o 70 km. 

Dlatego marszałek województwa, Adam Struzik zdecydował o zamontowaniu kolejnych 31 stacji meteorologicznych. 
 
– Niestety w naszym kraju zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej odczuwalne. Coraz częściej borykamy się z małymi opadami bądź ich brakiem, co skutkuje suszą i przyczynia się do obniżenia plonów, spadku poziomu wód gruntowych, a nawet zaniku wody w istniejących zbiornikach. W naszym województwie sytuację utrudnia fakt, że zlokalizowanych jest tu niewiele stacji meteorologicznych, które pomogłyby w ustaleniu skali tego zjawiska. Dlatego wsparcie samorządów lokalnych w  zakupie takich stacji oraz współpraca z instytutem meteorologicznym w Puławach są bardzo ważne – powiedział podczas konferencji marszałek Adam Struzik. 
 
W ramach programu powiaty mogą liczyć na finansowe wsparcie samorządu województwa mazowieckiego w zakupie stacji automatycznych wraz z wykonaniem ogródków meteorologicznych. Dofinansowanie będzie wynosiło do 80 proc. W sumie na ten cel w budżecie Mazowsza zarezerwowano prawie 1,5 mln zł.  
 
ksz, na podst. UMWM, fot. Czubiński

Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy