Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

MSZ wycofuje się ze wsparcia dla ukraińskich producentów malin

Obrazek

Ministerstwo Spraw Zagranicznych pod naciskiem organizacji rolniczych wycofuje się ze wsparcia dla ukraińskich producentów malin. W ramach programu pomocowego planowano przekazać ukraińskim rolnikom pieniądze m.in. na zakładanie plantacji.

wk21 sierpnia 2018, 15:09
O aferze z finansowaniem przez polski rząd zakładania plantacji malin na Ukrainie pisaliśmy niecałe dwa tygodnie temu (Malinowa afera z Ukrainą w tle).

Sprawa wywołała ogromne oburzenie organizacji rolniczych i sadowniczych, które wskazywały, że finansowanie zagranicznej konkurencji w sytuacji kryzysu na rynku malin jest niedopuszczalne. Interwencje w tej sprawie podjęła m.in. rolnicza Solidarność. „Jako NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” jesteśmy przeciwni podejmowaniu takich działań, które uderzają w sposób bezpośredni w polskich rolników oraz sadowników, którzy i tak znajdują się w bardzo trudnej sytuacji ze względu na tegoroczne ceny proponowane polskim rolnikom. Pragnę zwrócić uwagę, że takie działanie jak te zawarte w ww. projekcie poprzez przekazywanie bezpłatnej kompleksowej infrastruktury do założenia plantacji malin (w tym najlepszych jakościowo sadzonek, ekologicznych środków ochrony roślin, fachowej bezpłatnej pomocy) doprowadzają w już i tak dramatycznej sytuacji cenowej do rozregulowania rynku i stawiają rolników ukraińskich w pozycji uprzywilejowanej wobec polskich rolników – napisała do ministerstwa spraw zagranicznych posłanka Prawa i Sprawiedliwości Teresa Hałas przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność”.
 Odpowiedź MSZ
Resort spraw zagranicznych w odpowiedzi zaznaczył, że projekt „Zachodnioukraińska Kooperatywa Sadowniczo-Ogrodnicza” jest jednym z 36 działań, które otrzymały dofinansowanie w wyniku konkursu „Polska pomoc rozwojowa 2018”. Zdaniem MSZ taka pomoc ma charakter lokalny, a nie systemowy o czym najlepiej świadczy jej wysokość.  Dofinansowanie w wysokości 261 tys. zł miało służyć utworzeniu kooperatywy składającej się z 10 małych rolników, z których każdy stworzy plantację malin o powierzchni 1 hektara. Taka pomoc miała być skierowana do mikro-przedsiębiorców, weteranów wojny na wschodzie Ukrainy oraz przesiedleńców. Projekt miał charakter społeczny, a nie gospodarczy.

Biorąc pod uwagę zaistniała sytuację oraz wątpliwości wobec projektu wyrażane przez szereg instytucji podjąłem decyzję o rozwiązanie umowy dotacji na realizację projektu „Zachodnioukraińska Kooperatywa Sadowniczo-Ogrodnicza”. W związku z powyższym dalsze działania projektowe, w tym założenie kooperatywy i przekazanie sadzonek malin nie będą realizowane – napisał w odpowiedzi do NSZZ RI „Solidarność” wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Papierz.   wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)