Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Nie dla wszystkich deszczowy weekend

Obrazek

Sobota i niedziela upłynęła pod znakiem obfitych opadów, lecz nie dla wszystkich rejonów Polski. Deficyt wody w krajowym bilansie jest jednak tak duży, że nadal na polach dominuje susza.

Janusz Biernacki22 sierpnia 2022, 11:45
W sobotę dużo deszczu spadło w pasie Dzierżoniów (ponad 70 mm), Legnica, Leszno, Poznań, Piła, Chojnice, Lębork oraz w rejonie Nowego Miasta Lubawskiego. Z kolei w niedzielę najwięcej wody spadło na południowym zachodzie kraju, zwłaszcza w rejonie Odolanowa, Opola i Warszowic (patrz mapy: I sobota, II niedziela).

W sobotę deszcze były rozciągnięte na pasie biegnącym po skosie od południa do północy, natomiast w niedzielę skumulowały się głównie w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim oraz na południu Wielkopolski. Tego dnia rekordzistą okazało się Opole, gdzie spadło 102,7 mm deszczu/m2. W kilku miejscowościach znacznie przekroczyły wartości 50 mm, są to:
  • Namysłów (woj. opolskie) – 76,3 mm
  • Ligota Górna (woj. opolskie) – 69,5 mm
  • Ostrzeszów (woj. wielkopolskie) – 69,2 mm
  • Grabownica (woj. dolnośląskie) – 63,2 mm
  • Warszowice (woj. śląskie) – 62,5 mm
  • Odolanów (woj. wielkopolskie) – 57,1 mm (patrz mapa opadów).
W innych rejonach opady były znacznie mniejsze, chociaż lokalnie o znaczeniu produkcyjnym dla roślin uprawnych, gdyż gleba przesiąknęła tam do strefy korzeniowej. Są to np. miejscowości:
  • Grzmiąca (woj. zachodniopomorskie) – 25,7 mm
  • Radoszewice (woj. wielkopolskie) – 25,7 mm
  • Kuligi (woj. warmińsko-mazurskie) –24,0 mm.
Szkoda, że tak znaczące opady są źle rozłożone czasowo. Wypełniają normę miesięczną, lecz rośliny korzystają z nich w ograniczonym zakresie, a okresy bezopadowe wynoszą po ok. 20 dni, nie zaspokajając ich stałych potrzeb wodnych. Na polach dominuje więc susza, zwłaszcza na wielu nienawadnianych uprawach kukurydzy, buraka cukrowego, czy ziemniaka. Dla tego ostatniego nagła dostawa dużej dawki wody skutkuje wtórnym rozwojem nowych bulw lub zniekształceniem tych już wykształconych, ze stratą dla plonu handlowego i jego jakości.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)