StoryEditor

Nowy wspomagacz zakiszania

Szybko zbliża się czas pokosów zielonek na kiszonkę. O ile sianokisoznki czy inne zielonki z roślinami trawiastymi dość łatwo się zakiszają, to im większy jest w nich udział roślin białkowych – koniczyny lucerny i innych bobowatych – tym są większe problemy z zakiszaniem.
24.03.2017., 09:03h

Kłopoty z zakiszaniem białkowych, tłumacząc w wielkim skrócie, wynikają z mniejszej ilości cukrów w stosunku do białek. Cukry są najprostszymi surowcami z których wytwarzają się naturalne substancje konserwujące kiszonkę, głownie kwas mlekowy. Jeśli jest natomiast dużo białka, to na proteinach łatwiej rozwijają się psujące kiszonkę grzyby. Odpowiedni balans cukrów i białek powoduje, że pojawiają się w wyniku działania bakterii substancje uniemożliwiające wzrost grzybów.

Sposobem na poprawienie zakiszania roślin białkowych jest dodatek tzw. zakiszaczy. Są to inokulanty, czyli szczepionki bakteryjne, zawierające szczepy korzystnie wpływające na proces konserwacji kiszonki.Na rynku pojawił się nowy zakoszzacz oferowany przez firmę ProCam. Jest to produkt Ensilage.Wspomaga on zakiszanie kukurydzy, motylkowatych i traw.

Firma ProCam wskazuje właśnie na wpływ na proces zakiszania takich czynników jak ilość cukrów, wody, suchej masy, odczyn (pH) i dostęp tlenu. Ten naturalny, ale nie zawsze zachodzący optymalnie proces można wspomagać. Wprowadzenie do silosu bakterii zakiszających w zalecanej ilości obniża straty energii w kiszonce: zmniejsza ilość rozkładanego cukru. Przy okazji hamuje rozwój pleśni i drożdży, a więc w efekcie optymalizuje proces zakiszania.

Zakiszacz Ensilage zawiera 5 szczepów takich bakterii. Są to bakterie homofermentatywne i heterofermentatywne, które ułatwiają konserwację i opóźniają proces zagrzewania się kiszonki podczas wybierania z pryzmy lub silosu. Szczep Lactobacillus brevis ma zdolność syntezy związków hamujących rozwój grzybów w kiszonce.

W efekcie fermentacji wywołanej obecnoscią bakterii tworzy się kwas mlekowy, octowy, propionowy oraz etanol i wielu innych bakteryjnych produktów przemiany materii. Obniżają one odczyn zakiszanego surowca i zbliżają go do pH 4. ProCam informuje, że Ensilage hamuje namnażanie się pleśni i drożdży. Dzięki temu przeciwdziałamy skażeniu paszy toksycznymi metabolitami pleśni: alfatoksynami B1 i ochratoksynami A, a także zapobiegamy psuciu się kiszonki. Znaczenie ma też fakt, że bakterie z zakiszacza zwalczają patogenne bakterie Escherichia coli i Salmonella sp.

W 1 g zakiszacza znajduje się 600 tys. jednostek tworzących kolonie bakterii. Agronomowie ProCam zalecają proporcję 1g zakiszacza na 100 kg zakiszanej masy. Dostępne są opakowania: 100  g (na 10 ton kiszonki), 500 g (na 50 ton) i 1000 g (na 100 ton kiszonki).

Ensilage to proszek do rozpuszczenia w wodzie. Aplikować go należy w czasie koszenia kombajnami do zbioru pasz objętościowych lub spryskując kolejno nakładane warstwy zakiszanej masy na pryzmie lub w silosie.

tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. kwiecień 2024 00:56