StoryEditor

Uprawa paulowni – Oxytree. Nowy sposób na dochód dla rolników?

Odmiana paulowni pochodzenia mieszańcowego, znana też pod nazwą Oxytree oraz drzewa tlenowego jest ciekawą rośliną o zastosowaniu energetycznym. O uprawie paulowni na 5-hektarowej powierzchni opowiedział rolnik z Neukirchen-Vluyn.
Katja Stückemann
14.04.2024., 09:15h

Oxytree jest drzewem szybko rosnącym, posiadającym europejski paszport Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin (CPVO) oraz certyfikat jakości i licencję handlową. Paulownia zastosowana może być jako roślina energetyczna. Duże przyrosty, w szybkim tempie, a także wysoka wartość opałowa sprawia, że jest to bardzo dobry gatunek do produkcji biomasy.

Uprawa paulowni

Stefan Bonsels z Neukirchen-Vluyn jest od prawie trzech lat właścicielem 5-hektarowej plantacji paulowni. Wyjaśnił, jak przebiega uprawa.

- To świetna zabawa patrzeć, jak rosną drzewa. Ale musieliśmy też odrobić lekcję – mówi rolnik Stefan Bonsels.

W maju 2021 wraz z rodziną posadzili drzewa (różne odmiany od kilku dostawców). Przed sadzeniem pobierał próbki gleby na głębokość do 2 m, oczyścił teren z roślinności, zastosował 100 kg N/ha substratu pofermentacyjnego i spulchnił glebę. Po posadzeniu utrzymywał czarną glebę za pomocą glebogryzarki.

- Jesienią po posadzeniu drzewa miały średnio 5 m wysokości – relacjonuje rolnik. Ale nie tylko nad ziemią rośliny rozwijały się wspaniale. Już po roku korzenie były grubości ramienia i sięgały głębokości 3 m.

Przycinanie techniczne paulowni

- Gdybyśmy wiedzieli, ile pracy wymaga pielęgnacja drzew w ciągu pierwszych kilku lat, nigdy nie zasadzilibyśmy od razu 5 hektarów – mówi rolnik.

Oprócz przycinania technicznego, co najmniej dwa lub trzy razy należy uwolnić pęd główny od gałęzi bocznych. Tworzy to mocny pień, wolny od sęków. Młode drzewa wymagają szczególnej ochrony przed drapieżnikami, takimi jak króliki, jelenie czy myszy.

Przed posadzeniem paulowni Bonsels i jego rodzina przeprowadzili badania. Córka Hanna intensywnie studiowała Paulownię w ramach studiów na Uniwersytecie w Bonn oraz w ramach pracy magisterskiej.

- Nadal nie jesteśmy pewni, czy drzewa znajdują się w idealnej odległości i kiedy jest najlepszy czas na zbiory. Ale mimo wszystkich początkowych trudności jesteśmy przekonani, że z Paulownią jesteśmy na dobrej drodze – mówi rolnik.

Sprzedaż drewna i certyfikaty Co2

Oprócz sprzedaży drewna ma nadzieję generować dochody ze sprzedaży certyfikatów CO 2 .

- Ponieważ drewno nie jest spalane, ale wykorzystywane, CO 2 jest magazynowany przez długi czas – mówi Bonsels.

Park bioinnowacji Rheinland eV oferuje już certyfikaty CO 2 dla Paulowni, które są zatwierdzane przez weryfikatora środowiskowego. Bonsels współpracuje obecnie z bioinnowacyjnym parkiem nad dalszym rozszerzeniem certyfikacji CO 2 : certyfikowana powinna być wyłącznie ilość faktycznie zmagazynowanego CO 2 , oceniana na podstawie wzrostu drewna na miejscu.

Katja Stückemann topagrar.com

Katja StückemannKatja Stückemann
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. maj 2024 05:43