Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

To oficjalne – Bayer przejmuje Monsanto!

Obrazek

To już oficjalne. Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie Monsanto przez firmę Bayer. Niemiecki koncern kupuje amerykańską potęgę za ponad 60 miliardów dolarów.

Aneta Lewandowska22 marca 2018, 13:46
Niemiecki gigant Bayer dostał zgodę Unii Europejskiej i za 62,5 miliardy dolarów kupi amerykańską firmę Monsanto. Stworzona w ten sposób potęga będzie kontrolowała więcej niż ćwierć światowego rynku nasion i chemii rolniczej, jak informuje agencja Reuters.

Wcześniejsze konsolidacje w tym sektorze dotyczyły koncernów Dow i DuPont oraz ChemChina i Syngenta. Związki ekologów i farmerów były przeciwne połączeniu się koncernów, ale po długich dyskusjach Komisja Europejska przyznała Bayerowi prawo zakupu.

Zgoda KE nie zadowala środowisk proekologicznych zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Działaczom nie podoba się możliwość stworzenia mega-korporacji, która będzie miała ogromny wpływ na cały łańcuch żywności, a jeszcze większa koncentracja produkcji może wpłynąć na pogorszenie pozycji rolników.
– Naszą decyzja zapewniamy, że na rynku nasion, pestycydów i cyfryzacji rolnictwa będzie możliwa efektywna konkurencja i innowacje nawet po takim połączeniu – mówiła Margrethe Vestager, komisarz ds. Konkurencji. – W szczególności upewniliśmy się, że liczba światowych graczy konkurujących na tym rynku się nie zmieni.

Komisarz potwierdziła, że do KE wpłynęło ponad milion petycji z obawami na temat przejęcia. Decyzja Komisji liczy 1 285 stron. 
Chiny wyraziły warunkowa zgodę na transakcję, a Brazylia całkowicie zgadza się na przyjęcie. Rosja i USA cały czas badają sprawę. Australijskie władze oświadczyły, że nie staną na drodze zakupu.

al
źródło: Reuters


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)