Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Protest rolników. Już w środę producenci zablokują krajową "12"!

Obrazek

Rolnicy zapowiadają blokadę drogi krajowej nr 12. Protest odbędzie się w najbliższą środę. Ramię w ramię z producentami staną lokalni politycy. Sprawdź, czego żądają rolnicy!

Michał Kaliszan5 marca 2018, 16:58

W sobotę, 3 marca do Błaszek (woj. łódzkie) przyjechali rolnicy z całego regionu sieradzkiego i Wielkopolski. Było to drugie zebranie (pierwsze, na które przybyło ponad 100 producentów, odbyło się 24 lutego br. – przyp. red.), w czasie którego dyskutowano o tragicznej sytuacji na rynku warzyw i ziemniaków. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw „Unia Warzywno Ziemniaczana”.

Zebrani rolnicy nie kryli zaniepokojenia obecną sytuacją i brakiem reakcji ze strony obecnie rządzących. Dlatego będą się domagać m.in. dymisji ministra rolnictwa, zwiększenia kontroli ziemniaków i warzyw importowanych do Polski, unormowania stosunków dyplomatycznych z Rosją, ograniczenia importu zbóż z krajów trzecich oraz wyrównania dopłat rolniczych do takich jakie maja rolnicy na zachodzie Europy. 

Producenci nie poprzestaną tylko na postulatach. Zdecydowali, że w najbliższą środę, czyli 7 marca w godzinach od 10.00 do 12.00 w Błaszkach i Wróblewie zorganizują blokadę drogi krajowej nr 12.

Protestujących rolników oficjalnie wsparł burmistrz Błaszek – Karol Rajewski. Zaapelował o jedność i walkę ponad podziałami w sprawie  poprawy sytuacji na polskiej wsi. W swoim krótkim wystąpieniu Rajewski krytycznie odniósł się do działań Izb Rolniczych. Organizują, one ważne dla rolników spotkania na prywatnych posesjach przedsiębiorców, którzy importują ziemniaki z zagranicy i doprowadzają tym do trudnej sytuacji na rodzimym rynku. 
Burmistrz poinformował, że w związku z katastrofalnymi cenami skupu płodów rolnych i żywca w najbliższą środę wyjdzie na drogę razem z rolnikami. Do spotkania się z producentami zaprosił ministra rolnictwa. Ponadto poprosił do wzięcia udziału w środowym proteście Burmistrza Gminy i Miasta Warta, Wójta Gminy Wróblew oraz radnych z gmin Błaszki, Warta i Wróblew, których moralnym obowiązkiem jest wspieranie ludzi, którzy ich wybrali.

UWAGA: W Błaszkach blokada drogi krajowej planowana jest w dniu 7 marca 2018 roku (środa) na przejściu dla pieszych na drodze krajowej nr 12 przy budynku Poczty Polskiej ul. Sieradzka 57 w godzinach od 10.00 do 12.00.Picture of the author
Autor Artykułu:Michał Kaliszan
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)