Jesteś w strefie Premium
Rynek zbóż: stawki na krajowym rynku w dół

W tym tygodniu ceny zbóż w krajowych skupach są niższe. Spadki dotyczą wszystkich gatunków. Powodem może być to, że jest więcej chętnych do sprzedaży.
Jeszcze w styczniu i na początku lutego mieliśmy w skupach niemal całkowity zastój. Chętnych do sprzedaży ziarna było jak na lekarstwo, sporo skupów ziarna w ogóle nie przyjmowało, a część z nich podawała ceny na zasadzie „stawki mamy, ale i tak nikt nie przyjedzie z ziarnem”. Zmiana nastąpiła jeszcze pod koniec poprzedniego tygodnia, kiedy w skupach zaczęły pojawiać się transporty z ziarnem. Niestety w ślad za tym w cennikach zaczęły pojawiać się mniejsze stawki. Dzisiejsza nasza sonda w porównaniu z tą z zeszłego tygodnia ujawnia ceny niższe o 10–50 zł/t netto. Ale niższe ceny oznaczają też, że producenci trzody mogą kupić ziarno nieco taniej i tym samym obniżyć koszty produkcji żywca. Przy dzisiejszych stawkach na niego na poziomie 4,2 zł/kg każda oszczędność jest na wagę złota.
Producenci świń szczególnie bacznie obserwują cenniki pszenżyta i jęczmienia. Pszenżyto zaliczyło większe spadki cen niż jęczmień i dziś kosztuje najczęściej 720–770 zł/t. Jęczmień ciągle w wielu skupach nie schodzi poniżej kwoty 800 zł/t. Najwięcej za to ziarno można otrzymać w niektórych skupach w woj. mazowieckim, wielkopolskim, kujawsko–pomorskim i podlaskim.
Potaniało wszystko
Spadki stawek dotyczą dziś praktycznie każdego zboża. Najczęściej zmiany ceny w dół doszukamy się w przypadku pszenicy paszowej i konsumpcyjnej. Najwięcej za te zboża można dziś otrzymać odpowiednio w woj. zachodniopomorskim, wielkopolskim i podlaskim 820 zł/t netto. Za konsumpcyjne ziarno pszenicy dziś najwięcej płacą niektóre punkty w woj. śląskim, wielkopolskim i kujawsko–pomorskim 830–840 zł/t.Producenci świń szczególnie bacznie obserwują cenniki pszenżyta i jęczmienia. Pszenżyto zaliczyło większe spadki cen niż jęczmień i dziś kosztuje najczęściej 720–770 zł/t. Jęczmień ciągle w wielu skupach nie schodzi poniżej kwoty 800 zł/t. Najwięcej za to ziarno można otrzymać w niektórych skupach w woj. mazowieckim, wielkopolskim, kujawsko–pomorskim i podlaskim.
W cenie ciągle owies
Cały czas w cennikach dobrze ma się owies. Za paszowe ziarno można otrzymać dziś do 740 zł/t (np. w woj. pomorskim). W przypadku tego gatunku mamy jednak dość dużą rozbieżność cenową, bo najniższa cena skupu, jaką dzisiaj wysondowaliśmy wynosi 540 zł/t (woj. lubuskie). Najczęściej stawki za owies wynoszą na dzień dzisiejszy 640–680 zł/t.Średnie ceny zbóż z dzisiejszej sondy:
- pszenica konsumpcyjna – 804 zł/t,
- pszenica paszowa – 785 zł/t,
- żyto – 677 zł/t,
- pszenżyto – 724 zł/t,
- jęczmień – 768 zł/t,
- kukurydza sucha – 706 zł/t.
Światowy handle kwitnie
Kierunki eksportu pszenicy są niezmienne. Dużo kupuje chociażby Egipt. Przetarg z 9 stycznia na dostarczenie 415 tys. ton pszenicy wygrała Rosja wygrywając m.in. kosztami frachtu z USA. Kolejny przetarg na dostarczenie pszenicy do Egiptu w dniach 11–20 marca zainteresował ponownie USA, Rosję, a także Kanadę, Ukrainę, Argentynę oraz kilka krajów Unii Europejskiej. tym razem chodzi o 120 tys. ton.Przetargi na dostarczenie pszenicy do Egiptu wygrały też ostatnio Francja i Rumunia – po 180 tys. ton. Tym razem to Rosja zaproponowała zbyt wysokie koszty transportu.
Giełdy w tym tygodniu
Dziś ceny na giełdach przedstawiają się następująco: na Matif kontrakt marcowy na pszenicę wynosi w tym momencie 196 euro/t, a za oceanem 178 $/t. Kontrakt marcowy na kukurydzę w tym momencie na Matif wyceniany jest na 174 euro/t, a na giełdzie w Chicago na 148 $/t.jd, fot. Sierszeńska
Przeczytaj również

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora