Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Rynek zbóż: stawki na krajowym rynku w dół

Obrazek

W tym tygodniu ceny zbóż w krajowych skupach są niższe. Spadki dotyczą wszystkich gatunków. Powodem może być to, że jest więcej chętnych do sprzedaży.

Jacek Daleszyński21 lutego 2019, 17:14
Jeszcze w styczniu i na początku lutego mieliśmy w skupach niemal całkowity zastój. Chętnych do sprzedaży ziarna było jak na lekarstwo, sporo skupów ziarna w ogóle nie przyjmowało, a część z nich podawała ceny na zasadzie „stawki mamy, ale i tak nikt nie przyjedzie z ziarnem”. Zmiana nastąpiła jeszcze pod koniec poprzedniego tygodnia, kiedy w skupach zaczęły pojawiać się transporty z ziarnem. Niestety w ślad za tym w cennikach zaczęły pojawiać się mniejsze stawki. Dzisiejsza nasza sonda w porównaniu z tą z zeszłego tygodnia ujawnia ceny niższe o 10–50 zł/t netto. Ale niższe ceny oznaczają też, że producenci trzody mogą kupić ziarno nieco taniej i tym samym obniżyć koszty produkcji żywca. Przy dzisiejszych stawkach na niego na poziomie 4,2 zł/kg każda oszczędność jest na wagę złota.

Potaniało wszystko

Spadki stawek dotyczą dziś praktycznie każdego zboża. Najczęściej zmiany ceny w dół doszukamy się w przypadku pszenicy paszowej i konsumpcyjnej. Najwięcej za te zboża można dziś otrzymać odpowiednio w woj. zachodniopomorskim, wielkopolskim i podlaskim 820 zł/t netto. Za konsumpcyjne ziarno pszenicy dziś najwięcej płacą niektóre punkty w woj. śląskim, wielkopolskim i kujawsko–pomorskim 830–840 zł/t.
Producenci świń szczególnie bacznie obserwują cenniki pszenżyta i jęczmienia. Pszenżyto zaliczyło większe spadki cen niż jęczmień i dziś kosztuje najczęściej 720–770 zł/t. Jęczmień ciągle w wielu skupach nie schodzi poniżej kwoty 800 zł/t. Najwięcej za to ziarno można otrzymać w niektórych skupach w woj. mazowieckim, wielkopolskim, kujawsko–pomorskim i podlaskim.

W cenie ciągle owies

Cały czas w cennikach dobrze ma się owies. Za paszowe ziarno można otrzymać dziś do 740 zł/t (np. w woj. pomorskim). W przypadku tego gatunku mamy jednak dość dużą rozbieżność cenową, bo najniższa cena skupu, jaką dzisiaj wysondowaliśmy wynosi 540 zł/t (woj. lubuskie). Najczęściej stawki za owies wynoszą na dzień dzisiejszy 640–680 zł/t.

Średnie ceny zbóż z dzisiejszej sondy:
  • pszenica konsumpcyjna – 804 zł/t,
  • pszenica paszowa – 785 zł/t,
  • żyto – 677 zł/t,
  • pszenżyto – 724 zł/t,
  • jęczmień – 768 zł/t,
  • kukurydza sucha – 706 zł/t.

Światowy handle kwitnie

Kierunki eksportu pszenicy są niezmienne. Dużo kupuje chociażby Egipt. Przetarg z 9 stycznia na dostarczenie 415 tys. ton pszenicy wygrała Rosja wygrywając m.in. kosztami frachtu z USA. Kolejny przetarg na dostarczenie pszenicy do Egiptu w dniach 11–20 marca zainteresował ponownie USA, Rosję, a także Kanadę, Ukrainę, Argentynę oraz kilka krajów Unii Europejskiej. tym razem chodzi o 120 tys. ton.
Przetargi na dostarczenie pszenicy do Egiptu wygrały też ostatnio Francja i Rumunia – po 180 tys. ton. Tym razem to Rosja zaproponowała zbyt wysokie koszty transportu.

Giełdy w tym tygodniu

Dziś ceny na giełdach przedstawiają się następująco: na Matif kontrakt marcowy na pszenicę wynosi w tym momencie 196 euro/t, a za oceanem 178 $/t. Kontrakt marcowy na kukurydzę w tym momencie na Matif wyceniany jest na 174 euro/t, a na giełdzie w Chicago na 148 $/t.

jd, fot. Sierszeńska


Newsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)