Zarejestruj się i zaloguj aby przeczytać kolejne 3 artykuły.
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
r e k l a m a
Tydzień pod znakiem podwyżek
Podwyżki dotyczą przede wszystkim pszenicy konsumpcyjnej. W tym tygodniu widać zauważalny trend zwyżkowy. Stawka za najlepszą jakościowo pszenicę osiągnęła poziom 760–765 zł/t netto. Więcej niż przed tygodniem skupów zaczęło oferować 700 i więcej zł/t za ten towar.Ruszyło się też na rynku jęczmienia z tegorocznych zbiorów. Stawki zaczęły nico rosnąć za ziarno o bazowej gęstości 62 kg/hl. Niestety sporo koszonego jęczmienia dawało ziarno o gęstości poniżej tego progu. Jednak w natłoku wszystkich tegorocznych niekorzystnych okoliczności okazało się, że skupy dopłacają za ziarno o wyższej niż bazowa gęstości. I na szczęście takie też lądowało w zbiornikach kombajnów.
Co na koniec tygodnia?
r e k l a m a
Średnie ceny skupu zbóż na koniec tygodnia wyglądają następująco:
- pszenica konsumpcyjna – 700 zł/t,
- pszenica paszowa – 658 zł/t,
- żyto – 543 zł/t,
- pszenżyto – 597 zł/t,
- jęczmień – 613 zł/t
- kukurydza sucha – 649 zł/t.
Jak sytuacja z granicą?
Polecany artykuł

Korzeń i gleba, jak system naczyń połączonych
We Francji prognozowane zbiory w tym roku mają być niższe od zeszłorocznych o 0,5 mln ton i mają wynieść 36,1 mln ton. Ma to być spowodowane trudnymi warunkami wiosennymi, ale w odróżnieniu od naszego kraju Francja cierpiała raczej na nadmiar wody. W historii najnowszej Francja miała najwyższe zbiory pszenicy w 2015 r. – 40,9 mln ton. Z kolei u naszych najbliższych, zachodnich sąsiadów produkcja ma się zmniejszyć. Tam pogoda wiosną była podobna do naszej. Niemieccy rolnicy również narzekali na brak opadów.
Tymczasem Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) w swoim ostatnim raporcie obniża szacunki dotyczące zbiorów i zapasów pszenicy na świecie. Wszystko spowodowane prognozowanymi spadkami plonów u kluczowych producentów pszenicy na świecie:
- Rosja - sucha pogoda - spadek produkcji o 1,5 mln t do 67 mln t
- Australia - sucha pogoda - spadek produkcji o 2 mln t do 22 mln t
- UE - mieszane warunki pogodowe - produkcja zmniejszyła się o 4,4 mln ton do 145 mln ton
- Ukraina - sucha pogoda - spadek produkcji o 1 mln t do 25,5 mln t.
Co to może oznaczać? Mianowicie to, że ceny mogą wzrosnąć. Z pojedynczych komentarzy zasłyszanych podczas dzisiejszej sondy wynika, że ruchy cenowe w rodzimych punktach mogą się zacząć po publikacji przez USDA właśnie cytowanego raportu.
Sprawdź aktualne ceny w swoim regionie tutaj.
jd, fot. Sierszeńska
Widziałeś już nasze video "Zapraszamy na seminaria uprawowe 2021!"?
r e k l a m a
r e k l a m a