Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Skupy już obawiają się o jakość ziarna

Obrazek

Wyczekiwany od miesięcy deszcz dla rolników jest błogosławieństwem, ale skupujący już zaczynają się martwić, że kolejne zapowiadane opady nie tylko przesuną w czasie żniwa, ale mogą też pogorszyć jakość ziarna.

Jacek Daleszyński13 lipca 2018, 22:02
Nie są to obawy bezpodstawne, bo przecież wciąż pamiętamy poprzednie, mokre żniwa, które trwały nawet do września. Padające w niektórych rejonach niemal bez przerwy deszcze w okresie żniwnym spowodowały ekstremalne przesunięcie koszenia zbóż i w konsekwencji spadek parametrów zbieranego ziarna – przede wszystkim liczby opadania, która spadała na skutek porastania ziarna. Już można usłyszeć opinie, że okres deszczowy może potrwać nawet parę tygodni, a wtedy pogorszenie jakości ziarna stanie się realne.

Tydzień pod znakiem podwyżek

Podwyżki dotyczą przede wszystkim pszenicy konsumpcyjnej. W tym tygodniu widać zauważalny trend zwyżkowy. Stawka za najlepszą jakościowo pszenicę osiągnęła poziom 760–765 zł/t netto. Więcej niż przed tygodniem skupów zaczęło oferować 700 i więcej zł/t za ten towar.
Ruszyło się też na rynku jęczmienia z tegorocznych zbiorów. Stawki zaczęły nico rosnąć za ziarno o bazowej gęstości 62 kg/hl. Niestety sporo koszonego jęczmienia dawało ziarno o gęstości poniżej tego progu. Jednak w natłoku wszystkich tegorocznych niekorzystnych okoliczności okazało się, że skupy dopłacają za ziarno o wyższej niż bazowa gęstości. I na szczęście takie też lądowało w zbiornikach kombajnów.

Co na koniec tygodnia?

Dzisiaj, przed weekendem cenniki firm skupowych pozostają raczej niezmienne w porównaniu do ostatniej, środowej sondy. Zauważyć można symboliczne podwyżki pszenicy paszowej, żyta czy pszenżyta, ale to incydenty bardzo lokalne. Generalnie jednak można odnieść wrażenie, że deszczowa pogoda przystopowała zauważalne w ostatnich paru tygodniach wzrosty cen skupu zbóż. Sami kupujący przyznają, że bez dopływu świeżego towaru trudniej oferować konkretniejsze stawki. Chodzi przede wszystkim o to, że nie wiadomo tak naprawdę jak będzie podaż zbóż po żniwach i w ich trakcie.

Średnie ceny skupu zbóż na koniec tygodnia wyglądają następująco:
  • pszenica konsumpcyjna – 700 zł/t,
  • pszenica paszowa – 658 zł/t,
  • żyto – 543 zł/t,
  • pszenżyto – 597 zł/t,
  • jęczmień – 613 zł/t
  • kukurydza sucha – 649 zł/t.

Jak sytuacja z granicą?

Na giełdach mieliśmy w tym tygodniu zarówno spadki, jak i podwyżki. Pierwszy rodzaj zmiany ceny obserwowaliśmy w środku tygodnia. Podwyżki natomiast towarzyszą już jego końcówce. Wczoraj za pszenicę w kontrakcie wrześniowym Paryż oferował 181,5 euro/t. Amerykańska giełda w Chicago wyceniła to ziarno wczoraj na 171,1 $/t.

We Francji prognozowane zbiory w tym roku mają być niższe od zeszłorocznych o 0,5 mln ton i mają wynieść 36,1 mln ton. Ma to być spowodowane trudnymi warunkami wiosennymi, ale w odróżnieniu od naszego kraju Francja cierpiała raczej na nadmiar wody. W historii najnowszej Francja miała najwyższe zbiory pszenicy w 2015 r. – 40,9 mln ton. Z kolei u naszych najbliższych, zachodnich sąsiadów produkcja ma się zmniejszyć. Tam pogoda wiosną była podobna do naszej. Niemieccy rolnicy również narzekali na brak opadów.

Tymczasem Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) w swoim ostatnim raporcie obniża szacunki dotyczące zbiorów i zapasów pszenicy na świecie. Wszystko spowodowane prognozowanymi spadkami plonów u kluczowych producentów pszenicy na świecie:
  • Rosja - sucha pogoda - spadek produkcji o 1,5 mln t do 67 mln t
  • Australia - sucha pogoda - spadek produkcji o 2 mln t do 22 mln t
  • UE - mieszane warunki pogodowe - produkcja zmniejszyła się o 4,4 mln ton do 145 mln ton
  • Ukraina - sucha pogoda - spadek produkcji o 1 mln t do 25,5 mln t.

Co to może oznaczać? Mianowicie to, że ceny mogą wzrosnąć. Z pojedynczych komentarzy zasłyszanych podczas dzisiejszej sondy wynika, że ruchy cenowe w rodzimych punktach mogą się zacząć po publikacji przez USDA właśnie cytowanego raportu.


Newsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)