Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Uprawa: płytko zrywaj ściernisko

Obrazek

Już niedługo zaczną się żniwa, a po nich przyjdzie czas na uprawę pożniwną. Podpowiadamy, jak ją prawidłowo wykonać.

Jacek Daleszyński29 czerwca 2016, 13:59

Każdy rolnik zna zasadę, że po zbiorze zbóż czy rzepaku należy jak najszybciej przerwać parowanie wody z gleby przez płytkie zerwanie ścierniska. Taka uprawa oczywiście powoduje ubytek wody z gleby, ale jest on zdecydowanie mniejszy niż w przypadku np. orki. Płytka uprawa na 5 cm to strata 3 l/m2 wody, podczas gdy orka powoduje dwukrotnie większe straty. Warto też pamiętać, że zbyt długo pozostawione samosiewy powodują jeszcze większe straty wody. Rośliny o wysokości 10 cm powodują utratę 12 l/m2. To ilość, której może brakować do szybkich i wyrównanych wschodów w przypadku niedoboru wilgoci np. nowo zasianemu rzepakowi. Do płytkiej podorywki lepiej nie używać pługa. Narzędzie ustawione na głębokość pracy 10–15 cm dobrze przykryje resztki, ale gleba przeschnie właśnie na tej głębokości. Ponadto duża ilość resztek nie zostanie dobrze wymieszana.

Dobre wymieszanie resztek zapewniają narzędzia wielobelkowe, np. kultywator ścierniskowy z talerzami wyrównującymi i wałem bądź talerzówka z podobnym wyposażeniem. W uprawie uproszczonej czy bezorkowej sprawdzają się również wielobelkowe agregaty. Dobrze, jeśli wyposażone są w sekcję do głębokiej uprawy na 20–30 cm. Dzięki niej rozluźniamy całą warstwę orną i dodatkowo umożliwiamy lepsze przenikanie wody. Zawsze warto pamiętać o dobrym zagęszczeniu gleby w warstwie siewnej. W myśl tej zasady także w uprawie orkowej nawet orząc pod rośliny jare na zimę warto glebę zagęścić wałem pierścieniowym.

Niewykluczone, ze w przypadku niedostatecznej wilgotności gleby uprawa pożniwna będzie musiała być wykonana dwukrotnie (jeśli terminy agrotechniczne to umożliwią). Może się tak zdarzyć, jeśli po pierwszej uprawie nie wszystkie nasiona chwastów i samosiewów skiełkują. Szczególnie ważne jest to w uprawie uproszczonej. Skutecznie zniszczone niepożądane rośliny zmniejszają zachwaszczenie późniejsze.

jd, fot. JózefowiczPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)