Zaloguj
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

1100 ha gospodarstwo pod Gdańskiem wystawione na sprzedaż za 50 mln złotych

50 mln złotych – za taką kwotę wystawiono na sprzedaż gospodarstwo rolne na Warmii i Mazurach o powierzchni 1100 ha, w skład którego wchodzą nie tylko grunty, ale także budynki i maszyny.

Dominika Mulak11 maja 2022, 14:07

Wystawione na sprzedaż gospodarstwo rolne ma bardzo atrakcyjną lokalizację. A dokładniej, mieści się w północnej części Polski, na Warmii i Mazurach, w niewielkiej odległości od linii brzegowej Bałtyku oraz portów w Trójmieście, ok. 120 km na wschód od Gdańska.

Farma w Wyszkowie (gm. Lelkowo w powiecie braniewskim) to aż 1166 ha, z czego 1104 ha są własnością, a 62 ha są dzierżawione od KOWR i Lasów Państwowych. Na tej powierzchni uprawiany jest rzepak ozimy, pszenica ozima i owies. Na farmie nie jest prowadzona hodowla zwierząt.Zakup w całości, ale też w częściach?


Jak podaje Monika Banasiak z firmy Brown & Co, która wystawiła nieruchomość na sprzedaż, istnieją trzy sposoby przejęcia gospodarstwa na własność.

– Pierwszy z nich to zakup spółki zagranicznej – 100% udziałów w niej. Wtedy grunty, budynki i maszyny łącznie kosztować będą 50 mln PLN. Jedynym dodatkowym kosztem, który będzie wymagał oddzielnego rozliczenia będzie produkcja w toku – jej wartość będzie można ustalić dopiero w momencie, gdy będzie 100-procentowa jasność co do terminu przejęcia gospodarstwa – wyjaśnia.

– Gdyby jednak kupowali rolnicy indywidualni w taki sposób, iż każdy nabywałby część gospodarstwa to cena za hektar wyniesie 45 tys. PLN. W zależności od tego, co jeszcze chcieliby nabyć, rozmowy będą prowadzone indywidualnie. Jednak gospodarstwo będzie sprzedane jako całość, więc musiałoby znaleźć się kilku rolników, którzy zgodnie podzieliliby się własnością – dodaje.Imponująca ilość maszyn i budynków


W skład gospodarstwa wchodzą grunty, jak i centrum operacyjne z budynkami i parkiem maszynowym w pełni wystarczającym do obsługi gospodarstwa. Jeżeli chodzi o maszyny znajdziemy tam m.in. kombajn, cztery ciągniki, opryskiwacz samojezdny, dwie talerzówki, cztery kultywatory, dwie przyczepy, trzy siewniki, dwie ładowarki i wiele, wiele innych. W zestawieniu sprzętu znajduje się aż 49 różnych pozycji.

Z kolei jeśli mówimy o budynkach są to typowe budynki z czasów PGR, które zostały częściowo zaadaptowane na magazyny zbożowe i magazyny do przechowywania ŚOR. Łącznie 21 pozycji, w których opisano budynki przynależące do gospodarstwa.Na sprzedaż nie tylko w Polsce


Jak podaje Monika Banasiak z firmy Brown & Co, kampania marketingowa objęła działania skierowane do rolników indywidualnych, inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych z 15 krajów w całej Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii.

Brown & Co jest biurem zarządzającym gospodarstwami rolnymi i przedsiębiorstwami  branży rolnej. Prowadzą również sprzedaż nieruchomości rolnych. Biuro ma siedzibę w Toruniu od 1999 roku, a decyzja o rozpoczęciu działalności na rynku polskim zapadła po wykonaniu na zlecenie polskiego rządu usług doradczych związanych z restrukturyzacją sektora rolnego przez doradców z filii brytyjskiej firmy.

Źródło i fot.: Brown & Co


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ