StoryEditor

20-20-20 czyli wizja Nordzucker Polska

Buraki dające 20 ton cukru z hektara, już w roku 2020 u co najmniej 20% wiodących plantatorów, to wizja i cel do którego dąży u swoich plantatorów koncern cukrowniczy Nordzucker. Czy to jest możliwe? Pewnie w wielu gospodarstwach tak.
14.06.2017., 12:06h

Jednym z takich gospodarstw jest należące do Andrzeja i Romualda Wiśniewskich położone w Sławkowie niedaleko Chełmży. W samej natomiast Chełmży jest jeden z dwóch zakładów należących do Nordzucker Polska. W gospodarstwie Wiśniewskich 14 czerwca 2017 r. miał miejsce Dzień Buraka Cukrowego. Impreza w tej lokalizacji miała miejsce już 4 raz.

- Buraki które widzimy na okolicznych polach są specyficzne, ponieważ... będą skupowane i przerabiane według nowych zasad, po zaprzestaniu kwotowania cukru w Unii Europejskiej - powiedział prezes Nordzucker Polska Jarosław Kamieniarz. O tym rolnicy wiedzieli już od wielu lat. Dlatego od ponad roku trwały negocjacje w sprawie stworzenia i podpisania ogólnopolskiego porozumienia branżowego regulującego m.in. zasady skupu buraków, płatności za nie, ekwiwalent wysłodków i sposoby odbioru korzeni.

- Porozumienie ogólnopolskie udało nam się podpisać 19 kwietnia. I całe szczęście, gdyż nowe przepisy europejskie znacznie pogorszyły sytuację plantatorów buraków - powiedział Krzysztof Nykiel - prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. Dodał że wolny rynek, to konkurencja nie tylko pomiędzy koncernami cukrowniczymi, ale też pomiędzy rolnikami z różnych krajów. Polscy rolnicy są przygotowani do tej konkurencji ponieważ potrafią doskonale uprawiać buraki. Słowa te potwierdził gość z Niemiec.

- Przyjrzałem się wynikom plantatorów buraka cukrowego oddającym surowiec do cukrowni w Opalenicy i w Chełmży. Okazuje się, że w ciągu ostatnich 10 lat osiągali oni plony cukru o 3% większe niż przeciętna europejska - powiedział Klaus Golermann odpowiedzialny za pion doradztwa plantatorom w koncernie Nordzucker. Skomentował też ostatnie spadki światowych cen cukru. Powiedział że w koncernie spodziewali się że taka sytuacja nastąpi. Po początkowych wzrostach cen po zaprzestaniu kwotowania, będzie miała miejsce huśtawka cenowa. Jednak patrzy optymistycznie w przyszłość, gdyż wzrost zużycia cukru jest na poziomie 2% rocznie. To pozwala na wzrost zapotrzebowania i inwestowanie w przemysł cukrowniczy.

Oprócz informacji rynkowych na polach w Sławkowie można było obejrzeć kolekcje odmian różnych firm oraz wyniki różnych doświadczeń - od herbicydowych, po terminy siewu aż dawki nawożenia.

tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 01:50