Artykuł dostępny
r e k l a m a
W odpowiedzi MRiRW przytoczyło następujące statystyki. Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pochodzących z systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt, na 31 grudnia 2015 r. zarejestrowanych było:
• 468 781 stad bydła
• 238 373 stad świń.
Pogłowie tych zwierząt wynosiło odpowiednio:
• 6 428 065 szt. bydła
• 14 533 952 szt. świń.
Z kolei na dzień 31 grudnia 2019 r. zarejestrowanych było:
• 355 809 stad bydła
• 119 784 stad świń
A pogłowie tych zwierząt wynosiło odpowiednio:
• 6 385 580 szt. bydła
• 11 202 222 szt. świń.
- Jednocześnie chciałbym podkreślić, że nie zgadzam się ze stwierdzeniem Pana Posła, że nieudolna polityka rolna powoduje wygaszanie rodzimej produkcji rolnej i powolne zanikanie gospodarstw rodzinnych – napisał w odpowiedzi wiceminister Szymon Giżyński.
Następnie wiceminister Giżyński wyjaśnił, że problematyka rolnictwa i obszarów wiejskich znajduje odzwierciedlenie w najważniejszym dokumencie strategicznym rządu jakim jest „Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020” (z perspektywą do 2030 r.). A dokument ten określa cele jakie powinny zostać zrealizowane do roku 2020 oraz w perspektywie do roku 2030, a także wskazuje sposób ich osiągnięcia. - Celem tej strategii jest rozwój gospodarczy wsi umożliwiający trwały wzrost dochodów jej mieszkańców przy minimalizacji rozwarstwienia ekonomicznego, społecznego i terytorialnego oraz poprawa stanu środowiska naturalnego – pisze Giżyński.
Wiceminister przypomina także, że od 2015 roku wdrażany jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, który jest skierowany do: rolników, przedsiębiorców rolnych, grup i organizacji producenckich, przetwórców artykułów rolno - spożywczych. Wsparcie z PROW 2014-2020 ma na celu rozwój i wzmacnianie konkurencyjności gospodarstw rolnych i ma się przyczyniać do zwiększania jakości, poziomu produkcji oraz wartości dodanej produkcji rolnej. Łącznie ze środków PROW 2014-2020, do 12 lipca 2020 r., wypłacono wsparcie w wysokości przeszło 28 mld zł. Środki te trafiły do przeszło 1,1 mln beneficjentów.
Wsparcie dla hodowli
r e k l a m a
Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju zapewnia, że sytuacja w obszarze produkcji bydła i świń w sposób szczególny jest uwzględniona przy projektowaniu różnego rodzaju instrumentów wsparcia w ramach I i II filaru WPR. Za przykład może posłużyć działanie Dobrostan zwierząt w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, które zostało wdrożone w roku 2020. Do tej pory rolnicy złożyli już 44 tys. wniosków.
Jednocześnie rolnicy utrzymujący bydło mogą korzystać ze wsparcia bezpośredniego (I filar WPR) w formie płatności do bydła oraz płatności do krów, które stosowane są w ramach tzw. dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją. Obie te płatności mają charakter powszechny, są skierowane do wszystkich hodowców w całym kraju i do wszystkich ras bydła. Wsparcie to zostało ukierunkowane na tę grupę gospodarstw, w których sytuacja dochodowa jest najtrudniejsza i gdzie utrzymuje się tendencja spadkowa w produkcji.
- Należy jednocześnie podkreślić, że przepisy UE nie przewidują możliwości uruchomienia wsparcia bezpośredniego dedykowanego do sektora świń i drobiu – podsumował wiceminister Szymon Giżyński.
wk
Widziałeś już nasze video "Jarosław Kalinowski o szansach i zagrożeniach w nowej WPR"?
r e k l a m a
r e k l a m a