Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Dopłaty do nawozów - jest decyzja. Na jakich zasadach i ile pieniędzy dostaną rolnicy?

Obrazek

Ogłoszono decyzję w sprawie dopłat do nawozów, rolnicy otrzymają wsparcie. Jakie kwoty i zasady pomocy? Sprawdźcie szczegóły!

Dorota Kolasińska18 marca 2022, 11:11

Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas konferencji podali informację, że rząd uruchamia planowane dopłaty do nawozów dla rolników.

- Głównym celem tej pierwszej części tarczy antyputinowskiej jest zapobieganie wzrostowi cen żywności, który wiemy już teraz, że będzie niesamowicie dynamiczny, będzie niestety wysoki. W związku z tym trzeba działać u źródła, tam gdzie rolnicy ponoszą największe koszty. Dzisiaj rolnicy ponoszą największe koszty na nawozy i dlatego nawozy jako jeden z komponentów całego procesu tworzenia żywności będą tym naszym pierwszym elementem tarczy antyputinowskiej – powiedział premier Morawiecki i dodał, że dopłaty do nawozów mają częściowo pokryć straty wynikające z bardzo wysokich cen nawozów. 

- Dopłaty do nawozów to jeden z pierwszych elementów tarczy antyputinowskiej. Będzie to 500 zł do każdego hektara do 50 ha użytków rolnych, a do łąk i pastwisk do 250 zł również do 50 ha - powiedział Morawiecki. Dopłaty otrzymają także gospodarstwa, które mają większą powierzchnię, jednak tylko do maksymalnie 50 ha. 


Dofinansowaniu będą podlegać nawozy zakupione w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. Pieniądze ma wypłacać ARiMR. Rząd przeznaczył na to działanie 4 mld zł. 

500 zł do 1 ha, czyli ok. 1500 zł do 1 tony nawozu

- Ta pomoc została zaprojektowana w ten sposób żeby rolnicy na podstawie dowodów zakupu czyli faktur, których zakupu dokonali od 1 września 2021 roku, a więc od kiedy pojawiły się pierwsze symptomy gwałtownego wzrostu cen nawozów do 15 maja br., mogli tą rekompensatę otrzymać. Ta rekompensata będzie różnicą kosztów w zakupie, a 500 zł jest tym górnym limitem pomocy do hektara gruntów ornych i 250 do hektara użytków zielonych. To nie jest 500 zł do tony, pragnę podkreślić. Jeśli przeciętnie się zużywa na jeden hektar upraw rolnych około 1/3 t nawozów, to oznacza, że to będzie rekompensata mniej więcej około 1500 zł do 1 t nawozów – mówił Henryk Kowalczyk. 

dkolPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)