Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Dramat na rynku zbóż, protesty rolników, awaria aplikacji IRZ i "Energia dla wsi". 360 sekund o rolnictwie odc. 6

Dramat na rynku zbóż z uwagi na nadmierny import ziarna z Ukrainy. Rolnicze protesty i ich skutki. Nowa aplikacja IRZ Plus, która nie działa i doprowadza rolników do szału. Program "Energia dla wsi" z budżetem 1 mld zł. to tylko niektóre z najważniejszych wydarzeń w polskim rolnictwie. Zapraszam na przegląd najważniejszych wydarzeń w programie "360 sekund o rolnictwie".

Bartłomiej Czekała21 stycznia 2023, 10:33

Dramat na rynku zbóżRolnicy są spadającymi cenami załamani, ci którzy nie mają nadmiernych zasobów finansowych, lub nie widzą szans na szybką zmianę trendu zaczynają pojawiać ze swoim zbożem się w skupach, ale i im winda cenowa wciąż zjeżdża niżej i niżej. Wśród krajowych skupujących dominują minorowe nastroje, niemal każdy handlowiec ma coś tam zbóż wcześniej kupionych drożej i teraz sprzedać ich nie może.

CZYTAJ WIĘCEJ!


500 ciągników na proteście w Chełmie


W we wtorek i w środę rolnicy protestowali w wielu miejscach w Polsce. Największy 48-godzinny protest odbył się w Chełmie, gdzie 500 traktorów zablokowało drogę krajową nr 12 w proteście przeciwko niskim cenom skupu zbóż i zalewaniu polskiego rynku tanim ziarnem z Ukrainy. Protestowano także m. in. w Szczecinie, Opolu i w Osieku k. Brodnicy.


Co dalej z rolniczymi protestami?


48-godzinny strajk pod Chełmem zakończył się koło południa konferencją Kołodziejczaka. Padło wiele gorzkich słów w stronę krajowych mediów i polityków, ale również popłynęły podziękowania dla zaangażowanych rolników i działaczy. Lider AgroUnii zapowiedział nową, zupełnie inną niż wszystkie, akcję. Będzi eona polegała na rozwieszaniu banerów z informacjami o problemach rolników i ich postulatach na płotach, drogach i na polach.


Spadki cen mleka i produktów mlecznych


Indeks GDT nieznacznie spadł podczas wtorkowej aukcji (0,1%). Wysokie ceny sera i pełnego mleka w proszku rekompensują spory spadek cen zbytu masła i odtłuszczonego mleka w proszku. W Polsce produkty mleczarskie zakłady sprzedawały znacznie taniej niż pod koniec grudnia.


Problemy z aplikacją IRZ Plus

Od 6 stycznia 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła nową aplikację IRZplus, która ma pozwolić na składanie zgłoszeń dla bydła, owiec, kóz, świń, drobiu, koniowatych, jeleniowatych i wielbłądowatych i przegląd danych o zwierzętach, zdarzeniach, przegląd dokumentów i kontroli. „Ma pozwolić”, bo na razie rzadko pozwala.

Strip-till: przegląd rynku maszyn do uprawy pasowej


Uprawa pasowa, strip-till, znana jest nam od kilkunastu lat. Mamy więc w kraju nie tylko mnóstwo rolników stosujących tę technologię na stałe lub tylko okazjonalnie, ale i coraz szerszą ofertę polskich producentów maszyn. W uprawie pasowej nawóz trafia pod korzeń, co pozwala zmniejszyć koszty nawożenia i wpływa korzystnie na środowisko przez ograniczenie przemieszczania azotu do wód gruntowych. W większości przypadków uprawa jest jednoprzejazdowa, więc oszczędzamy też czas i paliwo.

Nowa "Energia dla wsi"


Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia kolejny już program dotyczący odnawialnych źródeł energii dla rolników, które w ostatnim czasie, szczególnie fotowoltaika, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem w gospodarstwach rolnych. Całkowity budżet "Energii dla wsi" wynosi 1 mld zł. Nabór rusza 25 stycznia br. i potrwa do grudnia br., a rząd przeznaczył na niego w pierwszym rzucie 100 mln zł. 

CZYTAJ WIĘCEJ!

Zachęcam do obejrzenia całego odcinka!


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)