Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Aplikacja IRZplus to kompletna katastrofa: błędne dane komplikują pracę rolnikom

Obrazek

Nowa aplikacja IRZplus zamiast ułatwiać życie hodowcom, stwarza kolejne problemy. Przerwy techniczne, błędy, brak danych albo ich nadmiar – to tylko niektóre z komplikacji, które uniemożliwiają rolnikom poprawne zgłoszenie zdarzeń w stadzie.

Aneta Lewandowska19 stycznia 2023, 11:59

Od 6 stycznia 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła nową aplikację IRZplus, która ma pozwolić na składanie zgłoszeń dla bydła, owiec, kóz, świń, drobiu, koniowatych, jeleniowatych i wielbłądowatych i przegląd danych o zwierzętach, zdarzeniach, przegląd dokumentów i kontroli. „Ma pozwolić”, bo na razie rzadko pozwala.

Od kiedy nowy system ruszył, sama ARiMR informowała o „przerwach technicznych” i innych problemach kolejno 9 stycznia, 10, 11, 12, 13… Jednocześnie użytkownicy aplikacji zgłaszają problemy z nowym systemem niemal codziennie. Nie tylko techniczne, ale przede wszystkim – funkcjonalne, bo nowa wersja IRZ jest po prostu trudniejsza w obsłudze.

IRZplus to katastrofa

Rolnicy są zgodni: aplikacja IRZ w nowym wydaniu to kompletna katastrofa. Nowa wersja jest dużym krokiem w tył, jeśli mowa o wygodzie korzystania, bo poprzedni IRZ był prosty, intuicyjny i miał dużo więcej funkcjonalności niż to, co jest obecnie dostępne.

„W nowej wersji  #IRZplus nie ma teraz daty urodzenia ani płci, wszędzie potrzebna jest wielkość gospodarstwa i DJP” pisał na Facebooku rolnik Konrad Krupiński i zaznaczył, że użytkownik nie ma dostępu do sprawozdań z działań inwestycyjnych z PROW, do planów nawozowych, do dobrostanu, a pliki CSV, niezbędne do prawidłowego wykonania planu nawozowego, są nadal w IRZplus niedostępne.

„ARiMR ma do nich dostęp do kontroli. Proszę aby i rolnik miał do nich dostęp w IRZplus. I może czas aby system był w końcu sprawny i może bardziej to życia i pracy przystępny jak wcześniejsza wersja... Ratunku. Apelujemy o przywrócenie tych funkcji bo będzie Armagedon” apelował rolnik.

Obecnie mimo, że można się zalogować (w czasie pisania artykułu 19 stycznia) to dane w IRZ są niewiarygodne – np. brakuje zwierząt zgłoszonych do IRZ. Agencja podaje tylko informację, że system jest niestabilny i nie wiadomo kiedy się to zmieni.

Tymczasem zdarzenia należy zgłaszać jak najszybciej, co generuje poważne problemy, bo mimo dotrzymania terminu złożenia deklaracji przez hodowcę, system po kilku dniach stwierdza błąd, który jest całkowicie nielogiczny (np. przy zgłoszeniu upadku zwierzęcia, mimo poprawnego opisania zdarzenia, pojawia się błąd opisujący, że zwierzę to nie znajdowało się w gospodarstwie zgłaszającego – powodem mogłaby teoretycznie być pomyłka w zapisanym numerze identyfikacyjnym zwierzęcia, gdyby nie to, że dana sztuka została… „zaciągnięta” z aplikacji. Brakuje również uzasadnień pojawiających się błędów).

Nowa aplikacja IRZplus jest gorsza od starej wersji

– To zdecydowanie zmiana na gorsze – mówi Maria Rozdzielska, specjalistka ds. dotacji z firmy doradczej Agraves i wylicza szereg błędów, które pojawiają się w nowej wersji systemu.

Przede wszystkim ogromnym problemem są nieprawidłowe dane różnice w liczbie zwierząt to nie tylko kilka sztuk, ale 20, 100 i więcej! Skąd biorą się dane „dodatkowych” zwierząt – nie wiadomo. Jak zaznacza specjalistka, przy mniejszych hodowlach rolnik jest w stanie zweryfikować poprawność danych, ale co z hodowcami, którzy do systemu zgłaszają tysiące urodzeń?

Potwierdzają się także komentarze internautów o anulowanych zdarzeniach i braku dostępu do plików CSV. Zespół doradczy Agraves próbował kontaktować się z ARiMR w sprawie problemów, jednak nie uzyskał odpowiedzi. A czas ucieka – jak mówi specjalistka, do końca stycznia należy zgłosić dokumenty dotyczące realizacji działań inwestycyjnych, m.in. z modernizacji czy młodego rolnika.

– Obecnie nie jesteśmy pewni tych zdarzeń – mówi Maria Rozdzielska zaznaczając, że system miał służyć weryfikacji danych, co aktualnie jest całkowicie niemożliwe.

Aplikacja w nowej formie miała posiadać również dane o budynkach inwentarskich, czego jednak nie uwzględniono. W nowym systemie do zmian na gorsze można także dołączyć brak możliwości zgłoszenia przed ubojnie od kogo zakupiono zwierzęta. Nie da się także obsłużyć grup producentów – w poprzedniej formie w przejrzysty sposób można było mieć dostęp do danych wielu rolników, teraz jest to utrudnione. 

Specjalistka podsumowuje nowy IRZplus jako nieintuicyjny, co widać już na pierwszy rzut oka – wcześniej użytkownicy z poziomu panelu głównego w łatwy sposób mogli pobierać dokumenty o zdarzeniach, teraz co prawda nadal można wygenerować wszystkie zdarzenia jednym kliknięciem, ale najpierw trzeba znaleźć w którym miejscu ukryto przycisk pobierania - nie jest on opisany w sposób intuicyjny w widoku podstawowym. Utrudnieniem jest także określenie sprzedaży i uboju zbiorczą formą "wybycie", co sprawia, że hodowca nie ma łatwego wglądu w spis np. sprzedanych sztuk.

Czy są plusy w nowej wersji systemu?

– Na pewno nowe gatunki, które pojawiły się w aplikacji – mówi doradczyni i dodaje, że możliwe, że kolejne zalety kiedyś się pojawią, jedna nie przy obecnych problemach z tak podstawowymi elementami, jak poprawność danych.

Aplikacja nie jest dostosowana do urządzeń mobilnych

Rolnicy zwracają również uwagę na to, że nowa wersja systemu nie jest przystosowana do korzystania z niej na urządzeniach mobilnych. Aplikacja co prawda otwiera się na telefonach i tabletach, jednak używanie jej w takich warunkach nie jest ani przyjemne, ani proste.

„Witam serdecznie, chciałbym zwrócić się z prośbą o nagłośnienie i zajęcie się tematem jakim jest nowa aplikacja IRZ w ARiMR, która mimo 21 wieku nie działa na urządzeniach mobilnych i androidzie. W zasadzie działa ale jest ona nie kompatybilna. Czy 9 dni przerwy w pracy serwisu nie wystarczyło żeby przygotować aplikacje pod urządzenia mobilne? Bardzo wielu ludzi korzystało ze starego IRZ przez urządzenia mobilne i choć ten nie był doskonały to nawet dało się na nim pracować korzystając z telefonu lub tableta” napisał do naszej redakcji pan Robert. Wielu hodowców liczyło na ułatwienie, jakim jest mobilny dostęp do danych stada, niestety, dane nie są wiarygodne, a dostęp co najmniej kuleje.

Prace cały czas trwają

Jak informuje ARiMR w kolejnych komunikatach, cały czas trwa usprawnianie nowego systemu i naprawa błędów. Nie wiemy jeszcze co prawda, ile to potrwa, ale nadzieja istnieje.

– System powoli zaczyna działać. Przy urodzeniu zwierząt jest możliwość wpisania numeru identyfikacyjnego ojca. Zobaczymy czy system będzie wykluczał możliwości wpisywania dowolnej rasy zwierząt w przypadku gdy matka i ojciec będą innej rasy. Brakuje możliwości zasysania numeru matki do wprowadzania urodzeń, trzeba wpisywać cały numer samodzielnie. Jeszcze trochę pracy czeka twórców systemu, żeby w pełni odpowiadał na potrzeby i był bardziej intuicyjny – komentuje Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM.

Kto pracuje nad tą i innymi aplikacjami rolniczymi?

W październiku zeszłego roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa utworzyła firmę Agro Aplikacje Sp. z o.o. W ramach projektu planu finansowego ARiMR na 2023 r., na realizację usługi świadczenia kompleksowej obsługi informatycznej dla ARiMR przez Spółkę Agro Aplikacje Sp. z o. o. zaplanowano wydatki w kwocie 55 mln zł, z czego:

  • 29 mln zł dotyczą utrzymania systemów informatycznych ARiMR,
  • 26 mln zł stanowi limit wydatków na realizację ewentualnych zmian w zakresie użytkowanych przez Agencję systemów informatycznych, których wdrożenie uzależnione jest m.in. od zmian legislacyjnych i/lub zaleceń audytorów.

W projekcie planu finansowego na 2023 r. Agencja przewidziała wydatki w kwocie 169,8 mln zł na zapewnienie zewnętrznych usług utrzymania systemów informatycznych ARiMR, w tym 29 mln zł przez Spółkę Agro Aplikacje.

Zamawianie kolczyków uległo zmianie

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka poinformowała na Facebooku o zmianach w procedurze zamawiania kolczyków wraz z wprowadzeniem nowej aplikacji IRZplus. Całą instrukcję sprawdzicie w poście:

 

Wracamy do ery papierowej

Już wcześniej hodowcy obawiali się nowych przepisów dotyczących obiegu dokumentów. Wielu z nich jako remedium na nieobecność świadectw ma zamiar prowadzić notatki. Nadal istnieją różne inne formy składania dokumentów do komputerowej bazy danych IRZ:

  • w sytuacjach wyjątkowych, niewynikających z przyczyn leżących po stronie odpowiednio dokonującego zgłoszenia, składającego wniosek lub przekazującego informację - za pomocą e-PUAP lub e-mailem z dokumentem podpisywanym przez nadawcę podpisem elektronicznym.

Lista adresów e-PUAP

Lista adresów e-mail 

al
fot. EnvatoElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)