Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Modernizacja w lutym, młody rolnik w maju. Znamy harmonogram PROW!

11.01.2018

Drukuj

Modernizacja w lutym, młody rolnik w maju. Znamy harmonogram PROW!

Artykuł dostępny

Dzisiejsze spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaowocowało ustaleniem planu rozdysponowania środków w ramach PROW 2014-2020 i konkretnych dat naboru wniosków.  Harmonogram przedstawił Ryszard Zarudzki, Podsekretarz Stanu w MRiRW.
Harmonogram naboru wniosków
 • Modernizacja gospodarstw rolnych obszar D - zakup maszyn i urządzeń rolniczych (luty 2018 r.)
 • Restrukturyzacja małych gospodarstw - bez ASF (marzec 2018 r.)
 • Restrukturyzacja małych gospodarstw - ASF (termin ogłaszany na podstawie analizy sytuacji dotyczącej występowania kolejnych ognisk choroby)
 • Premie dla młodych rolników (maj 2018 r).
 • Modernizacja gospodarstw rolnych obszar a, b i c – rozwój produkcji prosiąt, mleka krowiego i bydła mięsnego (czerwiec 2018 r. )
 • Tworzenie grup producentów i organizacji producentów (czerwiec i listopad 2018 r.)
 • Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa (wrzesień 2018 r.)
 • Inwestycje zapobiegające zniszczenia potencjału produkcji rolnej (wrzesień 2018 r.)
 • Inwestycje w gospodarstwach położonych na terenach Natura 2000 (wrzesień 2018 r.)
 • Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN (grudzień 2018 r. )
 • Przetwórstwo i marketing produktów rolnych (30 marca- 29 kwietnia 2018 r oraz listopad 2018 r.)
 • Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej bez ASF (listopad 2018 r.)
 • Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej ASF (listopad 2018 r.  – w zależności od wystąpienia ognisk)
Ochrona ekosystemów

r e k l a m aOd 15 marca do 15 maja 2018 r. będzie można składać wnioski w ramach poniższych instrumentów wsparcia;

 • Inwestycje w rozwój obszarów leśnych (kolejny nabór również w czerwcu 2018 r)
 • Działania rolno - środowiskowo- klimatyczne
 • Rolnictwo ekologiczne
 • Płatności dla ONW 
Uproszczenia

Polecany artykuł

Modernizacja gospodarstw rolnych 2018: Czas – start!Ryszard Zarudzki wymienił szereg uproszczeń i zmian w PROW, które mają pomóc rolnikom.  – W przyznawaniu premii dla młodych rolników wydłużyliśmy okres urządzania gospodarstwa przez młodego rolnika przez dniem złożenia wniosku z 18 do 24 miesięcy - mówił wiceminister. Co jeszcze?

 • W poddziałaniu Restrukturyzacja małych gospodarstw nastąpi rozszerzenie katalogu beneficjentów o rolników i małżonków rolników ubezpieczonych w KRUS w pełnym zakresie na wniosek oraz skrócenie okresu ubezpieczenia z 24 do 2 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku, a dodatkowo rezygnację z preferencji związanej z kwalifikacjami zawodowymi rolnika.
 • Na inwestycje w gospodarstwach położonych na OSN zwiększono kwotę pomocy z 50 tys. na 100 tys zł ( w związku ze zmianą przepisów dot. Prawa Wodnego). 
 • Zmiany dotyczą również "Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do sytemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi".
– W tym przypadku obniżyliśmy wymaganą wielkość powierzchni gospodarstwa, która musi zostać osiągnięta przez osobę przejmującą grunty rolne. Wielkość ta będzie niższa niż średnia powierzchnia gospodarstwa w kraju - tłumaczył Podsekretarz Stanu. 

Sonda - powiedz nam co myśliszObniżono również minimalną obsadę zwierząt w gospodarstwach uprawnionych do skorzystania z pomocy z 300 sztuk do 50, oraz rozszerzono zakres kosztów kwalifikowalnych o urządzenia do dezynfekcji. Dodatkowo w działaniu "Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej" skrócono obowiązek ubezpieczenia KRUS z 24 miesięcy na 2 miesiące.  Oprócz tego resort rolnictwa w tym roku postanowił rozszerzyć zakres środków na przetwórstwo i marketing produktów rolnych (dla rozpoczynających z 300 tyś kwota wzrosła do 500 tys. zł). Dodatkową pomoc również otrzymają beneficjenci, którzy rozpoczynają dopiero rolniczy handel detaliczny.
Nabór na zakup urządzeń i maszyn rolniczych

Rolnicy, którzy w ubiegłym roku nie mogli skorzystać z dotacji w ramach poddziałania Modernizacja gospodarstw rolnych obszard D, które obejmuje  zakup maszyn i sprzętu rolniczego, bo nabór nie był prowadzony, będą mogli 
starać się o dodatkowe środki w roku bieżącym już od lutego.

W ramach przypomnienia w 2016 roku obszard D cieszył się największym zainteresowaniem, ponad 29,5 tys. rolników złożyło wnioski na kwotę 5,6 mld zł. Z czego 2,3 mld zł trafiło do rolników mimo, że budżet został w między czasie zwiększony. 

- Do rozdysponowania jest ponad 2,4 mld. zł. Szacujemy, że pieniądze te trafią do 14 tys. beneficjentów - podkreślał Ryszard Zarudzki.   dkol


Polecane dla Ciebie:

article icon

Wyrok na dym z komina sąsiada

Czytaj

Watch the video

Harmonogram naboru wniosków w 2018 roku

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii