Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Komisje klęskowe: nie pomijajcie produkcji zwierzęcej!

Obrazek

W kraju trwa szacowanie strat w związku z susza. Producenci zwierząt są rozgoryczeni, że braku pasz nie mogą wykazać we wnioskach suszowych. To nieprawda!

dr Piotr Łuczak14 września 2015, 14:22

Mamy informacje, że niektórzy z producentów zwierząt nie zgłosili się do komisji szacujących straty, gdyż rzekomo im powiedziano, iż strat z produkcji zwierzęcej nie wykaże się w protokole. Nic bardziej błędnego. Urzędy wojewódzkie dysponują gotowymi arkuszami kalkulacyjnymi, które są dostępne dla komisji. Pozwalają one do strat w produkcji polowej doliczyć zużyte pasze lub zakupione pasze. Im większe zużycie pasz w gospodarstwie czy zakup pasz z zewnątrz, tym większe straty gospodarstwa ogółem. Wcale nie jest kłopotliwe przekroczyć ów pułap 30%, uprawniający do pomocy. O ile – uwaga – komisja o tym wie, że tak ma liczyć straty! Komisja te żnie może odmówić poprawki protokołu, bo komisje mają prawo i obowiązek pracować do 2 miesięcy od daty złożenia oświadczeń przez rolników o stratach!

Z naszych informacji, jakie zebraliśmy siedzib wojewodów województw, najbardziej poszkodowanych przez suszę, to jest z Poznania, Bydgoszczy i Lublina – wynika, że lokalni włodarze ze swym aparatem urzędniczym idą maksymalnie na rękę rolnikom. I mają masę telefonów od komisji i rolników, co i jak szacować. Służby wojewody chcą pomagać. Ważne, by komisje chciały też sobie pomóc.

Szeroko na ten temat piszemy w najnowszym, październikowym numerze „top agrar Polska”.

 

Fot. ŁuczakPicture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)