Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Meksyk zrezygnuje z wprowadzenia zakazu stosowania kukurydzy GMO i glifosatu?

Obrazek

Plan meksykańskiego rządu, aby wprowadzić zakaz stosowania kukurydzy GMO i glifosatu spotkał się ogólnym niezadowoleniem całej branży rolnej. Czy jest szansa, że się z tego wycofają?

Dominika Mulak22 lutego 2021, 12:25
Pod koniec 2020 r. rząd Meksyku zapowiedział wprowadzenie zakazu stosowania kukurydzy GMO oraz glifosatu, argumentując, że oba te produkty stanowią zagrożenie dla zdrowia mieszkańców oraz, że priorytetem powinno być zwiększenie produkcji kukurydzy bez GMO w kraju.

Niejasno sformułowany dekret wywołał ogólny sprzeciw branży rolnej i gorączkowe wysiłki lobbingowe, mające nakłonić urzędników do ponownego rozważenia tej decyzji.

Juan Cortina, prezes Mexico's Farm Council (CNA) (Meksykańska Rada Rolnictwa) zauważył, że w zeszłym roku pomimo załamania gospodarczego spowodowanego COVID-19, sektor rolny Meksyku odnotował około 2-proc. wzrost mimo recesji w innych sektorach gospodarki. Jednak szybko rozwijający się sektor produkcji zwierzęcej jest uzależniony od importu kukurydzy, której Meksykanie sprowadzają blisko 17 mln ton rocznie (głównie odmian GMO importowanych z USA). Meksyk, biorąc pod uwagę silne uzależnienie od importu i rozwijający się sektor hodowlany w kraju, może stanąć w obliczu utraty konkurencyjności. Jak szacuje CNA, meksykański sektor hodowlany (bydło, świnie i drób) odpowiada za około 40% wartości produkcji rolnej i wart był w zeszłym roku około 24 mld dolarów.

Cortina oczekuje, że rząd przedstawi alternatywne rozwiązania, które będą równie efektywne i konkurencyjne cenowo.

Źródło: thepigsite.com


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)