StoryEditor

Uprawa kukurydzy GMO w dalszym ciągu zakazana. Dlaczego wprowadzono zakaz na odmiany MON 810?

W 2013 roku został wprowadzony w Polsce zakaz stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy GMO – MON 810. Nowe kierownictwo ministerstwa rolnictwa podtrzymało zakaz upraw GMO. Dlaczego go wprowadzono i jaki wpływ miał na gospodarstwa zajmujące się produkcją kukurydzy?
28.02.2024., 11:51h

Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia „w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810”, który zawiera listę 342 odmian kukurydzy MON 810, których materiał siewny nie może być stosowany.

Zakaz GMO w Polsce utrzymany

Zakaz stosowania materiału siewnego odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy MON 810 został wprowadzony 28 stycznia 2013 r. Zakazane zostało wówczas stosowanie wszystkich odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy MON 810, jakie na ten dzień znajdowały się we Wspólnym Katalogu. Do 2017 r. zmiany rozporządzenia polegały na aktualizacji wykazu odmian zgodnie z wykazem odmian znajdujących się we Wspólnym Katalogu i polegały na usuwaniu odmian, które były skreślane ze Wspólnego Katalogu, bądź dopisywaniu odmian do listy krajowej, jeśli odmiany były dopisane do Wspólnego Katalogu.

Zobacz także: Dopłaty do kukurydzy 2024: Do ARiMR spływa dużo wniosków, biura powiatowe są czynne dłużej

W 2017 r. podjęta została decyzja, oparta o wyniki konsultacji publicznych, aby na liście odmian zakazanych do stosowania w Polsce znalazły się nie tylko odmiany dopisane do Wspólnego Katalogu, ale również odmiany, które były z niego skreślone od 2013 r. Aktualizacja rozporządzenia w latach 2017-2023 polegała już zatem na uaktualnieniu wykazu odmian jedynie przez dodanie do niego odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy MON 810, jakie zostały dopisane w latach 2017-2022 do Wspólnego Katalogu.

- Lista odmian zakazanych do stosowania w Rzeczypospolitej Polskiej w 2024 r. obejmować będzie zatem odmiany wpisane w 2023 r. do Wspólnego Katalogu, odmiany, które zostały z niego usunięte w 2023 r., jak również pozostałe odmiany, które zostały usunięte ze Wspólnego Katalogu w latach 2013-2022 – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Czy zakaz GMO z 2013 roku miał wpływ na polskie gospodarstwa?

- Biorąc pod uwagę funkcjonowanie zakazu od 28 stycznia 2013 r. i brak w latach 2013 – 2023 skarg ze strony rolników uprawiających kukurydzę wskazujących, że zakaz wpłynął na prowadzoną przez nich działalność, można domniemywać, że zakaz nie wpłynął na polskie gospodarstwa zajmujące się produkcją kukurydzy, pomimo wcześniejszych sygnałów od środowisk sprzeciwiających się wprowadzeniu zakazu – napisało ministerstwo rolnictwa w Ocenie Skutków Regulacji.

image

Kukurydza z własnych zbiorów czy nasiona z internetu? Gdzie szukać oszczędności i co jest legalne?

Po co wprowadzono zakaz upraw GMO?

Zgodnie z Ramowym stanowiskiem Rządu RP dotyczącym GMO przyjętym jeszcze w 2008 r. Polska zadeklarowała, że będzie dążyła do tego, aby pozostać krajem wolnym od GMO, szczególnie jeśli chodzi o dopuszczanie do obrotu produktów genetycznie zmodyfikowanych oraz uprawę roślin GMO. Polska podejmując taką decyzję, kierowała się nieprzydatnością odmian GMO do uprawy w krajowych warunkach klimatyczno-glebowych oraz koniecznością uniknięcia zagrożeń dla:

  • zdrowia ludzi,
  • zwierząt,
  • roślin,
  • środowiska.

W efekcie w Polsce jest dozwolona tylko uprawa odmian konwencjonalnych kukurydzy. Na podobny zakaz z Unii Europejskiej zdecydowało się także 20 innych państw. W Polsce kukurydzę uprawia ok. 260 tys. rolników. Powierzchnia ogólna uprawy w 2023 r. jest szacowana na 1,85 mln ha.

 

wk

Fot: Czekała

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 12:47