Nowa WPR – bardziej w rękach krajów członkowskich
Kto spodziewał się konkretów mógł być zawiedziony. Ale pierwszy komunikat w sprawie przyszłej WPR dopiero sygnalizuje kierunki zmian. Nie będzie rewolucji, tylko ewolucja, a na przyszłe instrumenty WPR większy wpływ mają mieć same kraje członkowskie.
– Zwiększy się swoboda decyzji, ale też odpowiedzialność państw członkowskich – podkreślał dr Jerzy Plewa na dzisiejszym spotkaniu w warszawskim Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce. Jego zdaniem Unia stoi przed nowymi wyzwaniami politycznymi, jakimi są Brexit, migracje czy ochrona granic, a to nie pozostaje bez wpływu także na przyszłą politykę rolną.
Potęga rolniczego sektora
- Rolnictwo odpowiada za 48% powierzchni wspólnoty, a włączając w to 36% lasów, które w wielu krajach są w rękach rolników, trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek działania na rzecz środowiska bez aktywnego udziału rolników – argumentował Plewa, cytując założenia Komisji Europejskiej w zaprezentowanym komunikacie, który dziś ujrzał światło dzienne w j. polskim.
44 mln miejsc pracy
– Jeszcze w latach 90. do eksportu dopłacano 10 mld euro rocznie, ale zniesiono je w ramach negocjacji w WTO. Dziś eksport odbywa się bez ingerencji ze strony Brukseli. I choć eksport jest na wysokim poziomie, to ograniczone są zasoby naturalne i te wynikające ze zmian klimatycznych.
Zrównoważony rozwój
Uproszczenia na razie nie widać
- Jednym z głównych wniosków było uproszczenie, ale nie ma nic trudniejszego niż uproszczenie – mówił nieco żartem Plewa. Elementu uproszczenia, a raczej wyraźnego zaakcentowania konieczności uproszczenia WPR brakowało w komunikacie Komisji wielu osobom zebranym na dzisiejszym spotkaniu. Artur Balazs, były minister rolnictwa, stwierdził, że wnioski o dopłaty bezpośrednie są tak skomplikowane, że wielu rolników nie jest w stanie ich wypełnić bez pomocy doradców. Wtórował mu prof. Jóźwiak, przytaczając skomplikowaną dokumentację we wnioskach w ramach programów pomocowych.
Wsparcie dochodów i siatka bezpieczeństwa
- małe gospodarstwa do 5 ha, stanowią 50,5% ogółu gospodarstw, użytkują 4,9% gruntów i otrzymują 5,8% dopłat bezpośrednich
- średnie gospodarstwa od 5 do 250 ha, stanowią w UE 48,4% gospodarstw, użytkują 67,4% powierzchni i otrzymują 72,1% dopłat bezpośrednich
- duże gospodarstwa powyżej 250 ha, użytkują 27,8% powierzchni i otrzymują 22,1% dopłat bezpośrednich.
– Będzie wyrównywanie różnic w poziomie wsparcia, dopłaty na ha będą coraz bardziej zbieżne i to będzie dyskutowane, ale trudno przesądzać jaki będzie wynik.
Budżet określony na cel
– Budżet jest skierowany na wynik, a każde wydane euro ma przynieść efekt – argumentował dr Plewa. Plan strategiczny państwa członkowskiego będzie obejmował I i II filar.
fot. Bujoczek
Przeczytaj również

Artur Balazs skrytykował brak propozycji rzeczywistych uproszczeń w rolnictwie i podkreślił potrzebę zbudowania bardzo specjalistycznego doradztwa.

Mirosław Borowski stwierdził, że różnice w dochodach rolników na tle społeczeństwa nie będą zachęcać młodych do pozostawania na wsi.

Prof. Wojciech Jóźwiak zwracał uwagę na biurokrację i niechęć do uproszczeń bo urzędnicy unijni w trakcie kontroli żądają wielu danych.

Zwrócił też uwagę na słabe wykorzystanie potencjału ziemi w małych gospodarstwach, które często produkują połowę tego, co większe.

Senator Jerzy Chróścikowski przytoczył prośbę komisarza Hogana z posiedzenia COPA-COGECA, by rządy krajów dołożyły się do budżetu i uzupełniły brakującą brytyjską składkę.

Prof. Andrzej Czyżewski przestrzegał przed różnymi prędkościami w Unii dla różnych tytułów płatności także w rolnictwie.

Prof. Walenty Poczta zwracał uwagę na to, by w ramach wsparcia bezpośredniego w większym zakresie wspierać gospodarstwa rodzinne, będące podstawą europejskiego rolnictwa.

Dyskusja i wymiana poglądów na temat przyszłej WPR w ramach prezentacji komunikatu Komisji w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie.

Dyskusja i wymiana poglądów na temat przyszłej WPR w ramach prezentacji komunikatu Komisji w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie.

Dyskusja i wymiana poglądów na temat przyszłej WPR w ramach prezentacji komunikatu Komisji w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie.