Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Olej napędowy w górę!

Obrazek

Na rynkach hurtowych olej napędowy drożeje od ponad miesiąca. Na stacjach jego cena zrówna się niedługo z ceną benzyny. Na dalszy rozwój sytuacji wpłynie przebieg pogody.

Michał Kaliszan2 października 2017, 15:44

Ceny oleju napędowego na rynku ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) rosną od miesiąca – donoszą media. Obecnie litr tego paliwa kosztuje 1,72 zł, czyli 25 gr więcej niż miesiąc temu i 40 gr więcej niż na końcu czerwca. Wzrost cen w hurcie może skutkować podniesieniem cen na stacjach o kilkanaście gr/l. Cena diesla zrówna się wtedy z ceną benzyny (4,55-4,60 zł/l).

Rosnący popyt


Wzrost cen oleju napędowego jest związany z szybko rosnącym popytem w USA i Europie. Z wrześniowego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) wynika, że zapotrzebowanie na olej napędowy w Stanach Zjednoczonych przekroczyło 5-letnie maksima zarówno w maju, jak i w czerwcu. Zużycie diesla wzrasta też we Francji i w Niemczech. Odpowiednio o 10 i 13 proc. w porównaniu do czerwca ubiegłego roku. Innymi państwami, w których rośnie popyt na ON są: Włochy, Polska i Hiszpania.


Rosnący popyt powoduje szybką redukcję zapasów. Jeszcze w połowie sierpnia, według danych agencji Bloomberg, przekraczały one o 10 proc. średnią pięcioletnią w Północnej Europie oraz w USA. W Singapurze były natomiast wyższe o 30 proc. Obecnie na wszystkich wymienionych rynkach zapasy są niższe od średniej z ostatnich 5 lat.

Wszystko zależy pogody?

Ceny rosną, więc na rynku zaczęły się spekulacje. Tym bardziej, że produkcja nie nadąża za popytem. Kluczowy dla dalszego rozwoju sytuacji okaże się przebieg pogody w Europie i Ameryce Północnej w okresie jesienno-zimowym. Jeśli będzie ciepło, to ceny diesla na stacjach powinny wyhamować. Z kolei niskie temperatury spowodują dalszy wzrost popytu na ON związany z ogrzewaniem budynków. A to może sprawić, że cena oleju napędowego przeskoczy cenę benzyny. mkPicture of the author
Autor Artykułu:Michał Kaliszan
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)