Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Sejmowa debata o rolnictwie na wniosek opozycji

15.12.2017

Drukuj

Sejmowa debata o rolnictwie na wniosek opozycji

Artykuł dostępny

Wniosek o potrzebie udzielenia przez rząd informacji na temat sytuacji w rolnictwie uzasadniał poseł Mirosław Maliszewski, który na wstępie przypomniał niedawny wniosek ludowców w sprawie votum nieufności dla Krzysztofa Jurgiela.
– Dyskusja nad wotum nieufności, nad odwołaniem pana ministra Jurgiela, nie przyniosła spodziewanego przez polskich rolników efektu, gdyż pan minister nadal pełni tę funkcję, a sytuacja na polskiej wsi ulega systematycznemu pogorszeniu – powiedział w Sejmie w imieniu Polskiego Stronnictwa Ludowego poseł Mirosław Maliszewski.

r e k l a m aNastępnie padły zarzuty pod adresem ministra:

  • za rosnącymi cenami żywności w sklepach nie rosną ceny skupu;

  • brak skutecznej walki z ASF oraz brak skutecznej pomocy dla poszkodowanych rolników;

  • brak nowego prawa łowieckiego;

  • wzrost importu rolnego, a przez to pogorszenie bilansu handlu zagranicznego;

  • sejmowe próby wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt futerkowych oraz uboju religijnego.

Poseł Maliszewski odniósł się także do pomysłu budowy płotu na granicy z Białorusią i Ukrainą.  
– Myślę, że pana pomysł budowy płotu, ogrodzenia na granicy z Białorusią jest spóźniony o co najmniej kilkanaście miesięcy. Złośliwi twierdzą, że to będzie pana pomnik, który pokaże nieudolność w zwalczaniu ASF-u, jeszcze bardziej złośliwi mówią, że bardziej skuteczny płot powstanie na granicy niemieckiej, bo Niemcy będą chcieli się obronić przed ASF-em, który jest w Polsce, a jeszcze bardziej złośliwi mówią, że ten płot zabezpieczy Białoruś przed rozwijającym się ASF-em w Polsce, aby te dziki tam nie docierały i nie powodowały tam jeszcze większych strat – mówił Maliszewski.

Odpowiedź ministra


W odpowiedzi Krzysztof Jurgiel powiedział, że zarzuty opozycji są „nieprawdziwei słuchał ich ze zdumieniem.
– Kuriozalne są zarzuty dotyczące afrykańskiego pomoru świń, kwestii płotu. Pamiętam, że w 2008 r., kiedy ASF pojawił się w Rosji, podnosiliśmy tę sprawę, żeby można było przygotować państwo polskie do tego, aby ten wirus nie rozprzestrzeniał się na terenie Polski. I oto panowie, oddając władzę, zostawiliście ten wirus. Płot powinien był być zbudowany w roku 2008 - mówił minister Jurgiel, który przedstawił następnie szereg działań, które są podejmowane w celu zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa ASF. Zarzucił jednocześnie podjęcie przez poprzednią kolację rządową PO-PSL decyzji o zaprzestaniu odstrzału dzików.

Jest program


Minister Jurgiel, odnosząc się do zarzutów dotyczących prac nad zakazem hodowli zwierząt futerkowych oraz uboju religijnego zwrócił uwagę, że formalnie ustawy nie ma jeszcze w Sejmie i na pewno nie przygotowuje jej rząd. Odrzucił również zarzuty dotyczące braku programu dla rolnictwa.
– Zachęcam do przeczytania programu działań resortu rolnictwa oraz sprawozdania z działalności w ciągu tych 2 lat, które zostało przekazane marszałkowi Sejmu. Chciałbym, żeby jeśli chodzi o takie opracowanie, Polskie Stronnictwo Ludowe, które zarządzało rolnictwem w ciągu ostatnich 27 lat, co najmniej 20 lat, przedstawiło swoje dokonania i korzystne działania na rzecz polskiej wsi – atakował minister Jurgiel.

Debata


Następnie w Sejmie odbyła się debata nad wieloma szczegółowymi kwestiami dotyczącymi rolnictwa. Podczas niej Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował do rządu w sprawie tzw. wyrównania dopłat bezpośrednich.
– Taki rząd, nowy premier, wielka sprawa. To kiedy będą podwojone dopłaty? Prosimy o podanie konkretnej daty, kiedy polscy rolnicy dostaną podwójne dopłaty. I proszę wytłumaczyć panu premierowi Morawieckiemu, który w swoim exposé niewiele czasu poświęcił na rolnictwo, ale mówił o tym, że będziecie dążyć do tego, żeby w Polsce była średnia europejska w zakresie dopłat… Panie ministrze, pan dobrze wie, że my właśnie zostawiliśmy wam w Polsce średnią europejską w zakresie dopłat. Wy macie to podwoić, i to natychmiast – mówił z mównicy sejmowej szef ludowców.

Polecany artykuł

„Jesteśmy w Polsce i interesują nas sprawy polskie“. Debata inaugurująca Porozumienie RolniczeNa odpowiedź ministerstwa rolnictwa nie trzeba było długo czekać.
– Chciałbym zaapelować do honoru Polskiego Stronnictwa Ludowego, jeśli ma honor, aby pan Kosiniak-Kamysz wskazał wypowiedź czy miejsce, gdzie jest zapisane, że mieliśmy podwoić dopłaty. Nie kłamcie panowie, bo takiej wypowiedzi, takiej deklaracji nie było. Jeśli jesteście honorowi, to więcej tego nie powtarzajcie- odpowiedział Krzysztof Jurgiel.

wk
fot. Zambrzycki

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek świń: Fakty są bezlitosne

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii