Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Sejmowa debata o rolnictwie na wniosek opozycji

Obrazek

Opozycja zwróciła się do rządu o informacje na temat sytuacji w rolnictwie. Jej zdaniem minister Krzysztof Jurgiel nie radzi sobie ze swoimi obowiązkami i powinien odejść. Podczas debaty zażądano od rządu realizacji obietnicy wyborczej, czyli… podwojenia dopłat bezpośrednich.

15 grudnia 2017, 15:45
Wniosek o potrzebie udzielenia przez rząd informacji na temat sytuacji w rolnictwie uzasadniał poseł Mirosław Maliszewski, który na wstępie przypomniał niedawny wniosek ludowców w sprawie votum nieufności dla Krzysztofa Jurgiela.
– Dyskusja nad wotum nieufności, nad odwołaniem pana ministra Jurgiela, nie przyniosła spodziewanego przez polskich rolników efektu, gdyż pan minister nadal pełni tę funkcję, a sytuacja na polskiej wsi ulega systematycznemu pogorszeniu – powiedział w Sejmie w imieniu Polskiego Stronnictwa Ludowego poseł Mirosław Maliszewski.

Następnie padły zarzuty pod adresem ministra:

  • za rosnącymi cenami żywności w sklepach nie rosną ceny skupu;

  • brak skutecznej walki z ASF oraz brak skutecznej pomocy dla poszkodowanych rolników;

  • brak nowego prawa łowieckiego;

  • wzrost importu rolnego, a przez to pogorszenie bilansu handlu zagranicznego;

  • sejmowe próby wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt futerkowych oraz uboju religijnego.

Poseł Maliszewski odniósł się także do pomysłu budowy płotu na granicy z Białorusią i Ukrainą.  
– Myślę, że pana pomysł budowy płotu, ogrodzenia na granicy z Białorusią jest spóźniony o co najmniej kilkanaście miesięcy. Złośliwi twierdzą, że to będzie pana pomnik, który pokaże nieudolność w zwalczaniu ASF-u, jeszcze bardziej złośliwi mówią, że bardziej skuteczny płot powstanie na granicy niemieckiej, bo Niemcy będą chcieli się obronić przed ASF-em, który jest w Polsce, a jeszcze bardziej złośliwi mówią, że ten płot zabezpieczy Białoruś przed rozwijającym się ASF-em w Polsce, aby te dziki tam nie docierały i nie powodowały tam jeszcze większych strat – mówił Maliszewski.

Odpowiedź ministra


W odpowiedzi Krzysztof Jurgiel powiedział, że zarzuty opozycji są „nieprawdziwei słuchał ich ze zdumieniem.
– Kuriozalne są zarzuty dotyczące afrykańskiego pomoru świń, kwestii płotu. Pamiętam, że w 2008 r., kiedy ASF pojawił się w Rosji, podnosiliśmy tę sprawę, żeby można było przygotować państwo polskie do tego, aby ten wirus nie rozprzestrzeniał się na terenie Polski. I oto panowie, oddając władzę, zostawiliście ten wirus. Płot powinien był być zbudowany w roku 2008 - mówił minister Jurgiel, który przedstawił następnie szereg działań, które są podejmowane w celu zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa ASF. Zarzucił jednocześnie podjęcie przez poprzednią kolację rządową PO-PSL decyzji o zaprzestaniu odstrzału dzików.

Jest program


Minister Jurgiel, odnosząc się do zarzutów dotyczących prac nad zakazem hodowli zwierząt futerkowych oraz uboju religijnego zwrócił uwagę, że formalnie ustawy nie ma jeszcze w Sejmie i na pewno nie przygotowuje jej rząd. Odrzucił również zarzuty dotyczące braku programu dla rolnictwa.
– Zachęcam do przeczytania programu działań resortu rolnictwa oraz sprawozdania z działalności w ciągu tych 2 lat, które zostało przekazane marszałkowi Sejmu. Chciałbym, żeby jeśli chodzi o takie opracowanie, Polskie Stronnictwo Ludowe, które zarządzało rolnictwem w ciągu ostatnich 27 lat, co najmniej 20 lat, przedstawiło swoje dokonania i korzystne działania na rzecz polskiej wsi – atakował minister Jurgiel.

Debata


Następnie w Sejmie odbyła się debata nad wieloma szczegółowymi kwestiami dotyczącymi rolnictwa. Podczas niej Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował do rządu w sprawie tzw. wyrównania dopłat bezpośrednich.
– Taki rząd, nowy premier, wielka sprawa. To kiedy będą podwojone dopłaty? Prosimy o podanie konkretnej daty, kiedy polscy rolnicy dostaną podwójne dopłaty. I proszę wytłumaczyć panu premierowi Morawieckiemu, który w swoim exposé niewiele czasu poświęcił na rolnictwo, ale mówił o tym, że będziecie dążyć do tego, żeby w Polsce była średnia europejska w zakresie dopłat… Panie ministrze, pan dobrze wie, że my właśnie zostawiliśmy wam w Polsce średnią europejską w zakresie dopłat. Wy macie to podwoić, i to natychmiast – mówił z mównicy sejmowej szef ludowców.

Na odpowiedź ministerstwa rolnictwa nie trzeba było długo czekać.
– Chciałbym zaapelować do honoru Polskiego Stronnictwa Ludowego, jeśli ma honor, aby pan Kosiniak-Kamysz wskazał wypowiedź czy miejsce, gdzie jest zapisane, że mieliśmy podwoić dopłaty. Nie kłamcie panowie, bo takiej wypowiedzi, takiej deklaracji nie było. Jeśli jesteście honorowi, to więcej tego nie powtarzajcie- odpowiedział Krzysztof Jurgiel.

wk
fot. Zambrzycki


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)