Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

PiS straci większość w Sejmie przez "Piątkę dla zwierząt"?

Sześciu posłów może opuścić klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości i założyć koło poselskie wraz z byłym ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim - wynika z informacji portalu Interia. Jeśli tak się stanie, wówczas PiS straci większość w Sejmie.

Kamila Szałaj5 listopada 2020, 15:42
Nie milkną echa nietrafionej "Piątki dla zwierząt". Pokłosiem zamieszania wokół ustawy o ochronie zwierząt może być utrata przez Zjednoczoną Prawicę większości w Sejmie. Jak ustalił portal Interia, z PiS zamierza odejść były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i pięciu innych posłów. 

- Ja na pewno odchodzę z PiS. Ziarno zostało rzucone, kiełkuje. Ludzie są świadomi, że po złamaniu dyscypliny, nawet po wycofaniu zawieszenia, dalsza reelekcja z list PiS będzie trudna - powiedział Interii jeden z polityków Prawa i Sprawiedliwości, zawieszonych po głosowaniu przeciwko "Piątce dla zwierząt". 

O których polityków może chodzić? Poza Janem Krzysztofem Ardanowskim, przeciwnikami "Piątki" są także Lech Kołakowski, Teresa Hałas czy Jerzy Małecki. 

Z informacji Interii wynika także, że sześciu "buntowników" planuje założyć własny klub, jednak konieczne do tego jest uzyskanie 15 mandatów. - Cała grupa jest zdecydowana. Formalnie koło mogło zacząć istnieć już w ubiegłym tygodniu. Złożenie potrzebnych dokumentów to tylko technikalia - zdradza jedno ze źródeł Interii. Zresztą w sprawie Piątki dla zwierząt zbuntowało się 38 posłów z klubu PiS. Z tego co ustalił portal, część z nich także byłaby zainteresowana przystąpieniem do koła czy też klubu.

- Jeżeli nie ma refleksji, każdy pójdzie własną drogą. Część posłów znajdzie sobie inne partie polityczne, a ci, którzy tego nie zrobią - tak jak ja, zawsze mogą się wycofać z polityki. Kolejna możliwość, nic specjalnie trudnego, to start z własnego komitetu do Senatu. Wtedy, w okręgach senackich na pewno nikt z PiS nie wejdzie. Głęboko modlę się, żeby taki scenariusz nie został zrealizowany - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, cytowany przez Interię.

Były minister zaproponował też kierownictwu PiS stworzenie filtra złożonego z posłów i senatorów, którzy znają się na problematyce obszarów wiejskich. 

- Z tą grupą, wewnątrz PiS, należałoby konsultować każdy projekt dotyczący wsi, który wpłynąłby do Sejmu - uważa Ardanowski.

ksz, oprac. na podst. Interia, fot. Sejm RP


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)