Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Podwyżki akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe

Obrazek

Rząd niespodziewanie proponuje podwyżkę akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe. W ten sposób do budżetu państwa ma trafić dodatkowe 1,7 mld złotych. W celu ochrony branży sadowniczej z  podwyżek został wyłączony cydr.  

wk16 listopada 2019, 17:46
Ostatnia zmiana stawek akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe miała miejsce 1 stycznia 2014 r. i wynosiła odpowiednio 15% i 5%. W przesłanym już do Sejmu projekcie ustawy proponuje się podwyżkę stawki akcyzy o 10%.

 – Z zakresu projektowanej indeksacji akcyzy na używki wyłączono cydr i perry o mocy nieprzekraczającej 5% (wyroby te pozostaną opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu) w celu rozwoju tego rynku i pośredniego wspierania produkcji sadowniczej, stanowiącej jeden z filarów polskiego rolnictwa – napisano w uzasadnieniu projektu. 
Rząd szacuje, że łączny dodatkowy wpływ do budżetu w przyszłym roku wyniesie łącznie 1,7 mld zł, z czego ok. 552,9 mln zł z tytułu większej akcyzy na napoje alkoholowe (z wyłączeniem cydru i perry) oraz ok. 1145,9 mln z tytułu większej akcyzy na wyroby tytoniowe. 

Ale zdaniem przedsiębiorców rząd przeszacował swoje wyliczenia, gdyż podwyżki akcyzy były silnym impulsem do rozwoju szarej strefy. 

– Ostatnia, bardzo duża 15% podwyżka akcyzy na wyroby spirytusowe miała miejsce w 2014 r. i spowodowała ona spadek wpływów akcyzowych w roku następującym po podwyżce – przekonuje Witold Włodarczyk z Polskiego Przemysłu Spirytusowego, który skupia największych producentów alkoholi wysokoprocentowych w Polsce. 

Z kolei były premier Leszek Miller na Twitterze napisał: 

– W 2002 roku mój rząd obniżył akcyzę na alkohol o 30 proc. w sytuacji w której wpływy z niej malały każdego roku. Po obniżce zaczęły rosnąć. W pierwszym roku o prawie 500 mln zł. Było to związane z radykalnym zmniejszeniem szarej strefy. Dedykuję ten przykład prem. Morawieckiemu. 
Polska jest największym producentem wódki w Unii Europejskiej, a wartość jej eksportu to ok. 200 mln euro. Suma podatków, jakimi krajowa branża spirytusowa zasila rocznie budżet państwa to ok. 12,6 mld zł. Polscy rolnicy na potrzeby przemysłu spirytusowego co roku sprzedają ok. 50 tys. ton ziemniaków i ok. 750 tys. ton zbóż. 

wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)