StoryEditor

Rosnące koszty produkcji i niskie dochody: problemy plantatorów tytoniu

Rosnące koszty produkcji oraz brak pewności dotyczący umowy handlowej Unii Europejskiej z Indiami to główne tematy spotkania plantatorów tytoniu z całej Europy, którzy zebrali się, aby rozmawiać o przyszłości swojej branży. Rolników zajmujących się taką produkcją jest coraz mniej.
09.05.2022., 13:05h

Podczas posiedzenia grupy roboczej „Tytoń” Copa-Cogeca głównym tematem rozmów była sytuacja rynkowa w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.

Coraz mniej plantatorów

Wszyscy uczestnicy spotkania sygnalizowali podobne problemy wpływające na opłacalność produkcji tytoniu. Znaczny wzrost kosztów produkcji (nawozy, gaz, energia opał) powoduje minimalizację dochodowości uprawy tytoniu w UE, co wpływa na zmniejszający się z roku na rok wolumen uprawowy. Jednocześnie następuje redukcja ilości plantatorów tytoniu, szczególnie w regionach, w których istnieją alternatywne możliwości produkcji rolnej.

– Niebagatelnym problemem w uprawie tytoniu jest duży koszt sezonowej siły roboczej oraz brak chętnych do pracy przy zbiorach tytoniu – podkreślił podczas posiedzenia Przemysław Noworyta z Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu, ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Indyjski problem

Kolejną kwestią poruszoną w czasie posiedzenia grupy roboczej „Tytoń” Copa-Cogeca była umowa handlowa UE- Indie. Rozmowy o wolnym handlu wystartowały w 2007 r. i po 12 turach zostały wstrzymane w 2013 r. W 2018 roku UE ogłosiła nową strategię wobec Indii, a 8 maja 2021 wznowiono negocjacje. Zawarcie w przyszłości umowy o wolnym handlu z Indiami daje szansę na ekspansję na rynek Indii. Jednak są tzw. sektory wrażliwe w UE, którym ta umowa może poważnie zaszkodzić.

Takim sektorem jest unijna uprawa tytoniu. Indie są obecnie 3 największym eksporterem tytoniu zielonego do UE ( 49,3 tys. ton w 2021 r.). Produkcja tytoniu w Indiach to 340 tys. ton, z czego 185 tys. t. stanowi eksport. Tytoń jest tam o wiele tańszy np. tytoń FCV 2 $/kg, przy analogicznej cenie w UE za tytoń FCV 3 euro/kg. Całkowite otwarcie rynku unijnego na surowiec z Indii może zdestabilizować uprawę tytoniu w UE, a w konsekwencji doprowadzić do jej likwidacji. Copa Cogeca wskazuje na zagrożenia wynikające z przyjęcia umowy o wolnym handlu, w kontekście wielu sektorów rolnych, w tym tytoniowym.

Tytoń w UE

Całkowita produkcja tytoniu w UE w 2020 wyniosła 127 020 ton. Największymi jego producentami są Włochy - 37 tys. t, Hiszpania - 24 tys. t oraz Polska - 20 tys. t. Jednocześnie ceny nieznacznie wzrosły w 2020 r oraz w sezonie 2021. Unia Europejska posiada niespełna 3% udziału w światowej produkcji tytoniu. Import tytoniu w 2021 r. wyniósł 513 tys. ton., jednocześnie UE wyeksportowała 167 tys. t surowca tytoniowego.

Wybory Prezydium

Podczas posiedzenia grupy roboczej „Tytoń” Copa-Cogeca odbyły się wybory Prezydium grupy. Przewodniczącym został Hiszpan Teofilo Moreno, a jego zastępcami Eleni Skentrou z Grecji oraz Ryszard Piątek z Polski.

– Bardzo cieszę się za okazane powtórnie zaufanie. Zwłaszcza, że przed nami sporo wyzwań związanych z rosnącymi kosztami produkcji oraz Europejskim Zielonym Ładem – powiedział Ryszard Piątek z Krajowego Związku Plantatorów Tytoniu.  

wk
fot. EnvatoElements

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. lipiec 2024 07:59