Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Premia dla młodych rolników: masz więcej czasu na złożenie wniosku!

Obrazek
ARiMR wydłużyła termin składania wniosków o premię dla młodych rolników. Możesz złożyć dokumenty aż do 30 czerwca br. 
Dorota Kolasińska20 maja 2021, 16:18
ARiMR informuje, że wydłużyła termin składania wniosków o premię dla młodych rolników, w oddziałach będą one przyjmowane nie do 29 maja br. tylko do końca czerwca. W tym roku premia wynosi 150 tys. zł, a mogą się o nią ubiegać młodzi rolnicy do 40 roku życia, mają kwalifikacje zawodowe lub uzupełnią je w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.

  Wnioskujący powinni być właścicielami gospodarstwa rolnego o powierzchni co najmniej 1 hektara. Muszą też prowadzić działalność rolniczą – nie wcześniej jednak niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Młody rolnik powinien również posiadać lub utworzyć - najpóźniej w ciągu 9 miesięcy od otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy - gospodarstwo o wielkości ekonomicznej mieszczącej się w przedziale od 13 tys. euro do 150 tys. euro. Powierzchnia takiego gospodarstwa powinna być równa co najmniej średniej powierzchni gospodarstwa w kraju (w 2020 roku było to 11,04 ha), a w województwach o średniej powierzchni gospodarstwa niższej od średniej krajowej powinna osiągnąć wielkość średniej wojewódzkiej. Innym warunkiem, który rolnik musi spełnić jest przedłożenie biznesplanu dotyczącego rozwoju gospodarstwa – wymienia Agencja. 

Jest jeden ważny warunek – premia musi w całości zostać przeznaczona na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych. Rolnicy otrzymają pieniądze w dwóch ratach (120 tys. zł i 30 tys. zł po realizacji biznesplanu). 

Jak zaznacza Agencja w ramach PROW 2014-2020, ARiMR przyznała blisko 25 tys. premii młodym rolnikom na kwotę blisko 3 mld zł.

Źródło: ARiMR

Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy